Setkrezja purpurowa (Setcreazea purpurea)

Opis: Jedna z rzadszych roślin doniczkowych jakie możemy spotkać w domach. Jest to pięknie wybarwiona na fioletowo roślina wyglądem przypominająca popularną trzykrotkę. Setkrezja wywodzi się z Meksyku. Ma fioletowo zabarwione liście i pędy. Szerokie na około 2-3 cm i długie do 10 cm liście są fioletowe. Mają delikatne włoski po obu stronach i są bardzo kruche i łamliwe. Łodygi również mięsiste, Łatwo można je przełamać na pół. Korzenie grube i miękkie. Zakwita różowymi trójpłatkowymi kwiatami, które pojawiają się na szczycie pędów. Zazwyczaj kwitnienie przypada latem.
Uprawa i pielęgnacja: Setkrezja purpurowa w uprawie jest łatwa. Potrzebuje bardzo widnego stanowiska, by jej liście i pędy były prawidłowo wybarwione. Latem można roślinę wystawić na zewnątrz. W mocnym słońcu poradzi sobie, ale trzeba roślinę do tego odpowiednio wcześniej przygotować. Stopniowo wydłużamy jej pobyt na słońcu. Wtedy setkrezja jest krępa, liście są grubsze a pokrój rośliny jest bardzie zwarty. W krajach o ciepłym klimacie jest to roślina ogrodowa.
Nie można setkrezji uprawianej w mieszkaniu od razu wystawić na cały dzień w słoneczne upalne miejsce bo roślina zostanie drastycznie spalona. Nie można jej też uprawiać w cieniu bo straci fioletowe zabarwienie liści. W mieszkaniu zadowoli się temperaturą 18-25 stopni. Stosujemy nawozy dla roślin kwitnących, co 7 lub 14 dni, zależy od tępa wzrostu i wielkości rośliny. Setkrezje przesadzamy dopiero, gdy korzenie wypełnią całą doniczkę. Podłoże z dużą zawartością żwiru lub keramzytu, lekkie i przepuszczalne.
Rozmnażanie: Wystarczy odciąć 10-20 cm fragment łodygi lub pędu wierzchołkowego i wstawić do słoika z wodą. Po około 2 tygodniach setkrezja wypuści korzenie i można posadzić nową sadzonkę do doniczki.
Choroby i szkodniki: Czasem, gdy roślina stoi na zewnątrz w ogrodzie czy balkonie wierzchołki pędów mogą zaatakować mszyce. Ogólnie jest to łatwa w uprawie i odporna roślina doniczkowa.