Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha)

Opis: Roślina znana jest też pod nazwą fiołek afrykański (chociaż nie należy do rodziny fiołków) lub saintpaulia . Niska roślina doniczkowa (ok. 15 cm. wysokości), pochodząca z Afryki (Tanzania). Na krótkich ogonkach są osadzone owalne, ciemnozielone  liście, od spodu z czerwono-zielone  lub fioletowo-zielone tworzące rozetę. Zarówno liście jak i łodyżki są mięsiste, dość grube i sztywne, gęsto pokryte drobnymi włoskami. Istnieje bardzo duża ilość odmian tej rośliny, tworząca różne kwiaty. Zebrane są one po kilka na łodyżce i mogą być w zależności od odmiany w kolorach: białym, przez odcienie różu, bordo, niebieskiego i fioletu. Kwiaty bywają pojedyncze lub pełne, proste lub karbowane brzegi, jedno lub dwubarwne. Kwitną większą część roku.

Uprawa i pielęgnacja: Roślina nie lubi przeciągów, zraszania wodą, podlewania od góry (bardzo źle znosi krople na liściach) oraz zbyt mokrego podłoża. Preferuje temperatury niezbyt wysokie bo ok. 20 st.c. Stanowisko półcieniste do słonecznego (jednak nie w bezpośrednim słońcu), gleba umiarkowanie wilgotna, lekka, torfowa i żyzna.
Rozmnażanie: Rozmnaża się z sadzonek liściowych.
Choroby i szkodniki: Szkodniki rośliny to: mszyce, wełnowce, wciornastki. Rośliny w niewłaściwych warunkach mogą też chorować na choroby grzybowe: szarą pleśń, fytoftoryzę