Sansewieria gwinejska (Sansivieria trifasciata)

Opis: Popularna i bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa. Większość gatunków pochodzi z tropikalnej Afryki, niektóre występują również w Azji. Jako roślina doniczkowa zyskała popularność ze względu na długowieczność i tolerowanie złych warunków. Z kłącza wyrasta ok. 6 bezogonkowych, mięsistych liści, wyrastają do ok. 1 m. wysokości. Są sztywne,wzniesione, ciemnozielone z nieregularnymi, poprzecznymi paskami, ostro zakończone. Dobrze uprawiane rośliny wydają wiosną pachnące, zielonkawobiałe kwiatostany, wyrastające na cienkich łodygach, o długości ok. 2/3 długości liścia. Roślina powinna przez cały rok przebywać w pomieszczeniu. Nadaje się do sadzenia w połączeniu z sukulentami, do sklepów, hoteli, biur, na korytarze, gdyż doskonale znosi suche powietrze i jest wytrzymała na trudne warunki. Roślina rośnie wolno i utrzymuje się przez wiele lat.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko jasne, lubi pełne słońce. Sansewieria gwinejska nie znosi chłodu, zimą temperatura minimalna 15 st. C, w pozostałym czasie normalna temperatura pokojowa. Latem podlewa się umiarkowanie z nawozami takimi jak do sukulentów. Zimą podlewanie skąpe. Podłoże kamieniste, bez torfu o odczynie lekko zasadowym. Nie wymaga częstego przesadzania.
Rozmnażanie: Przez podział kłączy.
Choroby i szkodniki: Głównym wrogiem sansewierii jest nadmiar wody w doniczce, który powoduje gnicie szyjki korzeniowej i przewracanie oraz zamieranie liści. Podobne niedomagania powoduje też zbyt niska temperatura.