Sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica)

Opis: Sansewieria należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae), pochodzi z południowo- zachodniej Afryki. Mięsiste liście sansewierii znaczą, że jest to roślina stepowa i magazynuje duże ilości wody w swoich liściach. Ma sztywne, wzniesione liście. Na liściach widnieje zielony lub szary poziomy rysunek linii. Są okrągłe w przekroju i mają ostro zakończony wierzchołek. Liście wyrastają z rozety, tylko wtedy, gdy liście nie są zaplecione w warkocz- który wygląda bardzo nowocześnie w modernistycznych i minimalistycznych wnętrzach. W naturze liście mogą wynosić nawet 2 metry, lecz w uprawie doniczkowej mogą wyrosnąć do 1 metra. Kłosowe kwiaty wyrastają na bezlistnych łodyżkach długości 40-60 cm. Mają kolor zielonobiały. Na całych kwiatostanach może występować przeźroczysta, lepka w dotyku ciecz. Może kwitnąc w domu w różnych okresach w roku. Korzenie to silnie rosnące kłącza. Sansewieria cylindryczna jest rośliną długowieczną.
Uprawa i pielęgnacja: Jest wytrzymałą na niekorzystne warunki uprawy. Podlewamy oszczędnie, natomiast w czasie zimy możemy ograniczyć się do spryskiwania liści. Gorsze jest bowiem zalanie rośliny niż niedobór wody. W czasie wegetacji, czyli od wiosny do jesieni podlewamy jeżeli bryła lekko przeschnie. Lubi światło rozproszone, w silnym słońcu liście mogą blednąć. Dobrze rośnie też w cieniu. Jeżeli ma wystarczająca ilość światła liście są grubsze, większe. Ziemia, w której rośnie powinna być żyzna, a co najważniejsze przepuszczalna. Można użyć ziemi do kaktusów. Na dnie donicy wykonujemy drenaż ze żwiru lub keramzytu. Nawozimy sporadycznie, nawozami dla roślin kwitnących lub kaktusowych. Zbyt duża dawka azotu powoduje drastyczny rozwój liści i rozrost kłączy. Sansewierię cylindryczną przesadzamy wiosną, gdy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę. Używajmy donic o 1 numer większych, gdyż użycie zbyt dużej donicy, powoduje silny rozrost korzeni kosztem części nadziemnej.
Rozmnażanie: Rozmnażamy za pomocą sadzonek liściowych, korzeniowych, poprzez podział rozrośniętych kłączy.
Choroby i szkodniki: Szkodniki rzadko atakują sansewierie, często występującymi chorobami jest zgnilizna korzeni, korkowatość liści.