Sansewiera gwinejska (Sansevieria trifasciata) 'Hahnii’

Opis: Sansewiery gwinejskie to bardzo lubiane rośliny doniczkowe. Gatunek często bywa określany mianem „język teściowej”. Na szczególną uwagę zasługuje miniaturowa odmiana 'Hahnii’, której liście osiągają do 15 cm długości. Szerokie, lancetowate liście układają się w rozetę. Wzrost powolny.

Uprawa i pielęgnacja: Zalecane stanowisko dla sansewierii 'Hahnii’ to słoneczne, ale dobrze sobie radzi też w lekkim cieniu (np. parapet północnego okna). Podlewać umiarkowanie. Latem można zasilać nawozem płynnym nie zawierającym azotu (np. nawóz dla kaktusów). Dbamy aby na liściach nie osadzał się nadmiar kurzu. Dobrze znosi suche powietrze w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Zimą temp. nie może spaść poniżej 15*C.

Rozmnażanie: Wiosną lub latem można odcinać liście na sadzonki liściowe. Sadzonki umieszczamy w mieszance ziemi kompostowej i gruboziarnistego piasku (proporcje 2:1). Kępy można też dzielić.

Choroby i szkodniki: Gdy roślina jest nadmiernie podlewana, gnije szyjka korzeniowa, a liście żółkną. Podczas podlewania należy dbać aby kropelki wody nie dostały się wewnątrz rozety liściowej. Aby nie przelać rośliny, pozwólmy aby pomiędzy kolejnymi podlewaniami wierzchnia warstwa gleby lekko przeschła). Podobne objawy powoduje zbyt niska temp.

Tutaj możesz zamówić sadzonkę: Sansewiera gwinejska 'Hahnii’