Sagowiec, Cykas odwinięty (Cycas revoluta)

Opis: Sagowiec jest bardzo cenioną rośliną, pochodzącą z Japonii. Ze względu na powolny wzrost, jego sadzonki są przeważnie dość drogie. Brązowy pień tej rośliny przypomina nieco owoc ananasa. Ze szczytu pnia wyrasta rozeta skórzastych liści o długości do 90 cm, rozchylających się wdzięcznie na boki. Każdy liść posiada sztywny nerw główny, od którego odchodzą na boki liczne, gęsto ułożone, igiełkowate listki, tworzące jodełkę. W ciągu roku roślina wypuszcza tylko jeden nowy pęk liści. Jak wszystkie sagowce, także i ten gatunek jest dwupienny. Jednak w warunkach uprawy w mieszkaniu roślina i tak nie kwitnie. Roślina uprawiana w doniczce z reguły dorasta do 1,8 m wysokości, w środowisku naturalnym rośnie znacznie wyżej, nawet do 7 m. Choć może nam się wydawać, że z wyglądu sagowiec przypomina palmę, pamiętajmy że nie jest to palma. Palmy są roślinami okrytonasiennymi jednoliściennymi, a sagowce nagonasiennymi.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Cykas lubi dużo przestrzeni. Sadzimy do gleby będącej mieszanką gleby, torfu i grubego piasku lub perlitu. Może rosnąć w temp. pokojowej. Zimą temp uprawy (np. w szklarniach) nie może spaść poniżej 4°C. Podlewamy niezbyt często, pozwalając aby między podlewaniami gleba przeschła. Zimą podlewanie ograniczamy, szczególnie jeżeli obniżona jest też temperatura. Od wiosny do jesieni raz w miesiącu podlewamy słabo stężonym roztworem nawozu. Przesadzamy wiosną lub jesienią co 2 lub 3 lata. Latem, w bardzo ciepłe dni można wystawiać na zewnątrz.
Rozmnażanie: Z nasion (nasiona trzeba kupić, gdyż w uprawie domowej roślina nie wytwarza nasion) lub odrostów, które czasami pojawiają się u podstawy pnia. Odrosty odcinamy w czasie spoczynku zimowego i ukorzeniamy w małych doniczkach z mieszaniną ziemi liściowej i piasku.
Choroby i szkodniki: Należy ostrożnie obchodzić się z cykasem, gdyż jej liście są dość delikatne, podatne na uszkodzenia. Jeśli końce listków zasychają oznacza to, że jest zbyt suche powietrze. Pomoże zraszanie liści. Jeżeli roślina ma zbyt mokro, na liściach pojawią się brązowe kropki lub plamy. Żółknące liście mogą być zarówno efektem zbyt obfitego jak i zbyt oszczędnego podlewania. Trzeba też doglądać czy nie pojawiły się czerwce lub przędziorki.