Sabotek (Paphiopedilum)

Opis: Piękny, azjatycki storczyk o charakterystycznych kwiatach. Osiąga ok. 40 cm wysokości. Kwiaty zakwitają w barwach natury, to zielenie, brązy, żółcie czasami z dodatkiem różu. Płatki są lśniące, ozdobione różnymi deseniami. Kwiaty utrzymują się przez dwa miesiące. Rozrośnięty sabotek wydaje kilka pojedynczych kwiatów od jesieni do wiosny. Są też odmiany, które wytwarzają ich do kilkunastu na jednym pędzie, w różnych porach roku. Po zakończeniu kwitnienia rozetka, z której wyrasta pęd kwiatowy, stopniowo zamiera a u jej podstawy pojawia się nowa. Najniższy płatek kwiatu u sabotków, jest przekształcony (podobnie jak u innych storczyków) w tak zwaną „wargę”. Istnieje wiele odmian tych storczyków i wciąż powstają nowe.
Uprawa i pielęgnacja: Kilka gatunków z tego rodzaju, zwłaszcza Paphiopedilum callosum, można z powodzeniem hodować w mieszkaniu, najlepiej w pobliżu okna, na które nie pada zbyt wiele promieni słonecznych. Wymagają wysokiej wilgotności powietrza i dobrego przewietrzenia w najgorętszych miesiącach roku. Temperatura w dzień powinna być trochę wyższa niż w nocy. Stanowiska jasne, ale nasłonecznienie tylko w zimie. Temperatura pokojowa, a nocą min. 18 st. C. Przez cały rok podlewanie raz w tygodniu. Od wiosny do jesieni, co miesiąc zasilać słabym dolistnym nawozem. Przesadzamy co roku pod koniec zimy, używając do tego celu specjalnego podłoża do storczyków, przez kilka tygodni po przesadzeniu nie należy podlewać rośliny.
Rozmnażanie: Trudne i najczęściej bez powodzenia.
Choroby i szkodniki: Błędy w uprawie (zbyt mokre podłoże, za niska temperatura) mogą powodować, iż sabotki będą atakowały choroby. Gdy na liściach pojawiają się purpurowo-brązowe lub czarne plamy a korzenie zaczynają gnić, to może oznaczać, że roślinę zaatakowała fytoftoroza – trzeba opryskiwać fungicydami. Gdy u nasady liści tworzą się szkliste przebarwienia, a później mokre plamy, wydzielające przykry zapach, oznacza to mokrą zgniliznę bakteryjną. Porażone rośliny usuwamy, a pozostałe opryskujemy zapobiegawczo odpowiednimi preparatami, np. Miedzian 50 WP.