Ripsalidopsis (Rhipsalidopsis gaertneri)

Opis: syn. Hatiora gaertneri, Schlumbergera gaertneri. Należy do rodziny Kaktusowatych (Cactaceae). Jest sukulentem epifitycznym, rośliną gromadzącą wodę w celu przetrwania suszy. W naturze występuje w tropikalnych lasach Brazylii, gdzie porasta drzewa i skały. Zwany jest kaktusem wielkanocnym i często mylony z grudnikiem tzw. kaktusem bożonarodzeniowym (Schlumbergera truncata). Różni się jednak od niego budową kwiatu i układem pędów, które są jasnozielone, mięsiste, błyszczące, podzielone na segmenty o długości 5 cm i szerokości 3 cm. Ich czerwonawe obrzeże jest lekko karbowane. W uprawie dorasta do 30 – 40 cm wysokości, a pędy mogą osiągnąć 1m długości. Gwiazdkowate szkarłatnoczerwone, białe lub różowe w zależności od odmiany kwiaty, pojawiają się wiosną od marca do maja.

Uprawa i pielęgnacja: Ripsalidopsis preferuje jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko, gdyż bezpośrednie słońce powoduje zaczerwienienia, a potem oparzenia pędów. Latem dobrze znosi temperaturę 20-22ºC natomiast wymagane minimum w tym okresie to 16ºC. Można też wystawić ją na zewnątrz w osłonięte i półcieniste miejsce. Korzystnie na rozwój rośliny wpływa systematyczne spryskiwanie jej pędów. Zimą stanowisko powinno być dobrze oświetlone, ale chłodne (10-12 stopni). W wyższej temperaturze zawiązuje mniej pąków. W miesiącach od grudnia do lutego powinna przejść okres spoczynku. Nie należy jej wtedy nawozić, a oszczędnie podlewać zaczynamy dopiero gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi i liście się lekko obkurczają. Gdy ukażą się paki kwiatowe zaczynamy ją podlewać obficiej ale z umiarem. Co dwa tygodnie dodajemy do wody nawóz do kaktusów bogaty w potas. Aby uniknąć zrzucania w tym czasie pąków kwiatowych należy unikać przestawiania rośliny, zmian temperatury i przesuszenia. Podlewamy ripsalidopsisa wodą miękką, odstałą. Ziemia w pojemniku może być specjalna dla kaktusów  lub  torfowa z domieszką gruboziarnistego piasku w stosunku 3:1, koniecznie z  z dobrym drenażem.

Rozmnażanie: Poprzez sadzonki pędowe, ukorzenione w piasku, oderwane od pędu zaraz po kwitnieniu. Przesuszamy je przez okres 2-3 dni i dopiero wówczas sadzimy, utrzymując temperaturę około 25 stopni.

Szkodniki i choroby: Sadzenie tych kaktusów w doniczce bez drenażu i nadmierne podlewanie sprzyjać będą chorobom korzeni.