Rhipsalis baccifera

Opis: Rhipsalis to oryginalne rośliny z rodziny kaktusowatych, o charakterystycznym wyglądzie, potocznie nazywane patyczakami. Większość tych kaktusów to epifity (rośliny nadrzewne) w naturze rosną w cienistych zakątkach tropikalnych lasów. Występują w Ameryce Środkowej oraz Ameryce Południowej, a gatunek Rhipsalis baccifera również w Afryce, Indiach i Nepalu. Wytwarza bardzo długie, wałeczkowate, pozbawione cierni, soczyście zielone łodygi. Jego drobne, gwiaździste kwiaty oraz owoce są białe. Kwiaty pojawiają się zazwyczaj późną jesienią.
Uprawa o pielęgnacja: Rhipsalis najlepiej rośnie w miejscach dobrze oświetlonych jednak nie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być przepuszczalna, bogata w próchnicę o pH 4,5. W okresie wegetacji minimalna temperatura uprawy to 16 st.C. Roślina źle znosi suszę, najlepiej podlewać ją raz w tygodniu, a w gorące lata dwa razy w tygodniu. Nawożenie trzeba stosować od kwietnia do lipca, raz w miesiącu, natomiast podczas kwitnienia, co dwa tygodnie. Podłoże należy wymieniać co 2-3 lata.
Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe, pobierane wiosną i latem.
Choroby i szkodniki: Nadmierne podlewanie Rhipsalis baccifera powoduje gnicie korzeni i zamieranie pędów. Może być atakowany przez wełnowce.