Polyscias (Polyscias scutellaria)

Opis: W naturze jest to krzew o zdrewniałych pniach. Występuje w wielu krajach tropikalnych. Większość gatunków pochodzi z Archipelagu Malajskiego. Niezdrewniałe pnie są jasnozielone. Liście są zielone, błyszczące. Wyrastają na długich ogonkach liściowych.
Uprawa i pielęgnacja: Polyscias to roślina doniczkowa, która preferuje półcieniste stanowiska, bez bezpośrednio padających promieni słonecznych. Palące promienie słoneczne powodują plamy oparzeniowe na liściach. Musi mieć wysoką temperaturę otoczenia i stale wilgotne powietrze. Zimą minimalna temperatura powinna wynosić 16-18 stopni. Unikajmy narażania polysciasa na zimne przeciągi. Podlewamy regularnie. Nie przelewamy bryły korzeniowej. Polyscias idealnie rośnie w oknach kwiatowych, oranżeriach,  szklarniach. Przesadzamy wtedy, gdy korzenie wypełnią całą donicę. Nawozimy dawką o połowę mniejszą niż zaleca producent, co 2 tygodnie.
Rozmnażanie: Sadzonki niezdrewniałe ukorzeniają się bardzo źle, są dość chimeryczne.
Choroby i szkodniki: Przelewanie rośliny i przeciągi powodują opadanie liści. W zbyt suchych pomieszczeniach zaatakować roślinę może przędziorek.

Fot. Forest & Kim Starr, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.