Pokrzywiec szorstkowłosy (szorstki) (Acalypha hispida)

Opis: Pokrzywiec należy do rodziny Euphorbiaceae czyli wilczomleczowatych. Jest rośliną dwupienną. Pokrój rośliny jest krzaczasty. Liście są zielone, duże, sercowate z widocznymi nerwami. Pędy rośliny są wzniesione, drewnieją od dołu. Kwiatostany wyrastają z kątów liści. Na długiej szypułce wyrastają pojedyncze czerwone kwiaty (czerwone są znamiona słupka). Jest tropikalną rośliną. Dorasta do 60 cm wysokości (zależnie od cięcia rośliny). Kwitnie od kwietnia do października. Nadaje się do uprawy w mieszkaniach, szklarniach. Największą atrakcją są długie zwisające kwiatostany. Roślina jest trująca.
Uprawa i pielęgnacja: Jest rośliną tropikalną więc potrzebuje wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Zimą nigdy nie powinna spaść poniżej 15 stopni. Potrzebuje bardzo nasłonecznionego stanowiska, ale nie w pełnym słońcu. Ziemia w doniczce powinna być przepuszczalna, piaszczysta i żyzna. Najlepiej do ziemi dodać keramzytu lub żwiru. Na dno koniecznie dajemy drenaż. Podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Używajmy wody miękkiej o temperaturze pokojowej. Twarda woda będzie ujemnie wpływała na wzrost i wygląd rośliny. Nawożenie rośliny musi być obfite i regularne. Pokrzywiec nawozimy od kwietnia do sierpnia nawozami dla roślin kwitnących co około 8 dni. W okresie spoczynku pokrzywiec ma mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Podlewamy mniejszymi dawkami wody. Zimą ważne jest by zraszać roślinę. Przesadzamy roślinę do doniczki o jeden numer większej niż ta w której rośnie.
Rozmnażanie: Z sadzonek wierzchołkowych, które zostają nam podczas przycinania rośliny. Sadzonki pokrzywca szorstkiego ukorzeniają się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze podłoża.
Choroby i szkodniki: Naszą roślinę mogą zaatakować przędziorki, mszyce, mączlik szklarniowy i wełnowce. Jeżeli będziemy zalewali nasza roślinę mogą wystąpić choroby grzybowe.