Poinsecja, gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima)

Opis: Półkrzew z rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae), pochodzący z Meksyku i Ameryki Centralnej. Inne nazwy: gwiazda betlejemska, wilczomlecz nadobny. Osiąga wys. 60 – 120 cm. Liście podłużno-jajowate o klapowanych brzegach, zielone. Szczytowe liście podkwiatostanowe przebarwiają się w zależności od odmiany na czerwono, pomarańczowo, żółto, kremowo lub biało, stanowiąc atrakcyjną ozdobę w okresie zimowym. Kwiatostany drobne, niepozorne. Szczególnie popularna w okresie Bożego Narodzenia jako roślina doniczkowa lub kwiat cięty, chętnie wykorzystywana w kompozycjach florystycznych.
Uprawa i pielęgnacja: W okresie kwitnienia stanowisko dla poinsecji powinno być jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Przeciętna temp. pokojowa. Podlewanie częste, ziemia nie powinna przesychać, najlepiej miękką wodą o temp pokojowej. Co 2 tygodnie można stosować nawóz płynny. Roślina wrażliwa na przeciągi i podmuchy zimnego powietrza, nie stawiać przy oknie. Po kilku tygodniach gwiazda betlejemska przekwita i traci liście. Wówczas należy ograniczyć podlewanie i przenieść w chłodniejsze miejsce o temp. 10 – 15°C. Wiosną przesadzamy (zazwyczaj do tej samej doniczki, jedynie wymieniamy ziemię na świeżą). Powracamy do częstszego podlewania i nawożenia. Latem, aby zbytnio się nie rozrosła i lepiej zagęściła, warto przyciąć wszystkie nowe przyrosty. Jesienią należy zaciemniać przez 6 tygodni (np. okrywać kartonem) aby liście wierzchołkowe się przebarwiły (roślina powinna być w zupełnym zaciemnieniu przez 14 godzin na dobę).
Rozmnażanie: Z sadzonek pędowych, wierzchołkowych, ukorzenianych w mieszance torfu z perlitem w temp. 24 – 28°C. Przed wsadzeniem do podłoża, końce sadzonek należy na kilka minut zanurzyć w ciepłej wodzie aby wyciekł biały sok. Dla zachowania odpowiedniej wilgotności sadzonki należy przykryć folią. Ukorzenianie trwa około miesiąca, potem można rozsadzić.
Choroby i szkodniki: Żółknie i traci liście na skutek niedostatecznej ilości światła, zbyt małej wilgotności powietrza (czasem warto zraszać) lub nawet chwilowego przechłodzenia (należy zachować ostrożność podczas zakupu – kupować w ciepły dzień, na czas transportu dokładnie owinąć materiałem izolującym, uważać na podmuchy wiatru). Roślina może być atakowana przez takie szkodniki jak: ziemiórki, wciorniastki, przędziorki, mączlik szklarniowy, najczęściej przywleczone wraz zakupioną rośliną.

Więcej na temat tej rośliny w poradniku ogrodniczym: poinsecja – gwiazda betlejemska