Piątak (Pentas lanceolata)

Opis: Bardzo często piątak jest używany w bukieciarstwie jako kwiat cięty. Stał się popularną rośliną, dzięki częstemu wykorzystywaniu w monografiach botanicznych. Pochodzi z tropikalnej Afryki i krajów arabskich, gdzie jest ciesząca się uznaniem rośliną ogrodową- jest niskim krzewem. Liście piątaka są jajowate, miękkie i mają kolor ciemnozielony. Kwiatostany mają kształt baldachowaty. Zależnie od odmiany mają kolor różowy, biały, czerwony lub ciemnofioletowy. Osiąga w warunkach domowych około 1 metra wysokości- większość sprzedawanych roślin faszerowana jest skarlaczami- preparatami zmniejszającymi wielkość roślin.
Uprawa i pielęgnacja: Potrzebuje słonecznego stanowiska. Jeżeli piątak ma zbyt mało światła, pędy stają się wybujałe i zaczynają zwisać. Krzew ten potrzebuje stale wilgotnego podłoża, i intensywnego nawożenia w ciągu sezonu wegetacyjnego. Stosujemy co tydzień pełno składnikowy nawóz dla roślin doniczkowych. Zimą potrzebuje spoczynku i musi stać w chłodnym miejscu o temperaturze 10-12 stopni. Z racji tego, że Pentas wytwarza mnóstwo nowych korzeni, w ciągu sezonu trzeba go przesadzać od dwóch do trzech razy.
Rozmnażanie: Rozmnaża się bezproblemowo przez sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniają się w temperaturze 22 stopni przy wysokiej wilgotności powietrza.
Choroby i szkodniki: Brak.

Fot. Cody Hough, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.