Pellionia (Pellionia pulchra)

Opis: Jest to roślina pochodząca z Azji. Jest rośliną okrywową. Można ją uprawiać w małych szklarenkach, oknach kwiatowych lub w wiszących pojemnikach. Łodygi pellioni są koloru czerwonawego. Pokryte są srebrnoszarymi listkami o dość wyraźnym rysunku. Są bardzo atrakcyjne. Roślina w naszych warunkach nie kwitnie. Rośnie wolno, dorasta do 25 cm wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko dla pellioni powinno być jasne lub półcieniste. Na pewno musimy zapewnić roślinie wysoką wilgotność powietrza. Jeżeli spełniamy takie warunki rośliny nie wymagają intensywnego podlewania. W chłodniejszych pomieszczeniach podlewamy bardzo rzadko. Ziemia do uprawy powinna być przepuszczalna, uniwersalna z dodatkiem dużej ilości żwiru, piasku, płatków styroporowych dla idealnego drenażu. W sezonie wegetacyjnym nawozimy co 3 tygodnie, zimą wystarczy co 2 tygodnie. Rozrośnięte okazy przesadzamy co 2-3 lata.
Rozmnażanie: Pellionie rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych pobieranych w marcu. Pobrane sadzonki ukorzeniamy w luźnym podłożu i umieszczamy w szklarence. Ważne jest by wstrzymywać wysoką temperaturę podłoża.
Choroby i szkodniki: Szkodniki rzadko atakują roślinę. W przypadku 'zimnych stóp’ lub narażania pellioni na bezpośrednie promienie słoneczne roślina może tracić liście.

Fot. Oeropium, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.