Palma Bismarcka (Bismarckia nobilis) ‘Silver’

Kategoria: Palmy,Rośliny doniczkowe – Autor: Sylwia – 03/02/2011

Opis: Bismarckia nobilis ‘Silver’ to spektakularna palma, która nazwę zawdzięcza niemieckiemu kanclerzowi Otto von Bismarckowi.  Roślina pochodzi z Madagaskaru. W naturze jest olbrzymia, o masywnym pniu i dużych, wachlarzowatych, rozłożystych, srebrno-niebieskich liściach. Średnica liści może dochodzić do 3 m, a wysokość pnia do 10 m. Liście ponadto są od spodu pokryte nalotem w rodzaju wełnistego wosku. Bismarckie są rozdzielnopłciowe, kwiaty męskie i żeńskie znajdują się na różnych drzewach. Ich białe kwiaty wynurzają się spośród liści. Istnieje też odmiana zielona – Bismarckia nobilis ‘Green’.

Uprawa i pielęgnacja: Palma ‘Silver’ najlepiej czuje się w wysokich temperaturach (20 – 30°C) i potrzebuje dużo światła. Jeśli stoi w zbyt zimnym miejscu jej liście robią się najpierw zielonkawe, później czerwonawe. Przy zapewnieniu optymalnych warunków rośnie dość szybko. Latem stanowisko słoneczne. Młode palmy najlepiej trzymać przez cały rok w domu w bardzo jasnym miejscu. Starsze rośliny przed wyniesieniem na dwór trzeba najpierw postawić na około 10 dni w cieniu, aby nie doznały poparzeń słonecznych. Palmę zimujemy w stanowisku jasnym, w temperaturze ok. 10-15°C. Krótkotrwale może stać w temp. -2°C. Bismarckię podlewamy za każdym razem na tyle obficie, aby cała bryła korzeniowa została zaopatrzona w wodę. Jeśli zostanie nieco wody na podstawce, najlepiej ją wylać. Później zostawiamy ziemię do lekkiego przeschnięcia, w gorące dni może to nastąpić w ciągu jednego dnia. Nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych. Także zimą powinniśmy utrzymać zmienność podlewanie/wysuszenie ziemi, jednak będzie się to następowało w dłuższych odstępach czasu, ziemia będzie bowiem wolniej wysychała. Jeśli mamy ogrzewanie podłogowe, palma będzie także zimą wyraźnie rosła. Bismarckia nobilis preferuje ziemię dobrze przepuszczalną, najlepiej z domieszką lawy wulkanicznej lub keramzytu, zawierającą zarówno glinę jak i próchnicę. Dla palm najlepsze są wysokie donice, rośliny te mają bowiem długie korzenie.
Nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Przesadzamy jedynie wtedy, gdy korzenie niemal rozsadzają doniczkę.

Rozmnażanie: Z nasion.

Szkodniki i choroby: Najgroźniejsza jest nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni. Zbyt niska temperatura powoduje zmianę koloru liści.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment