Pachira (Pachira aquatica)

Opis: Bardzo silna, dekoracyjna roślina o dłoniastych liściach. Dorasta do 1 m. wysokości i z czasem tworzy małe drzewko, pochodzi z Ameryki Południowej. Chociaż zakwita a kwiaty ma duże, jasnoróżowe z długimi pylnikami, to w warunkach domowych, zdarza się to niezwykle rzadko. Pachira dobrze znosi przycinanie i dzięki temu, można uzyskać ładny, zwarty pokrój. Roślina dobrze się czuje zarówno w salonie jak i w łazience. Jest odporna na zaniedbania, dobrze znosi trudne warunki.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska jasne, jednak nie bezpośrednim słońcu.. Temperatura pokojowa ok. 20 st. C, w zimie temperatura nie może spadać poniżej 14 st. C. W okresie letnim podlewanie dosyć obfite, jednak należy uważać aby nie przelać, w czasie jesieni i zim podlewanie oszczędne. Lubi zraszanie. Nawozimy co dwa tygodnie w okresie od wiosny do jesieni. Podłoże gliniasto – próchniczne, lekko kwaśne.
Rozmnażanie: Z nasion oraz sadzonek pędowych.
Choroby i szkodniki: Zbyt obfite podlewanie pachiry, może spowodować zniszczenie rośliny. Może być atakowana przez ziemiórki.