Nolina (Nolina recurvata)

nolinaOpis: Sukulent pochodzący z meksykańskich pustyń, o bardzo atrakcyjnym wyglądzie. Inna nazwa tej rośliny to Beaukarnea wygieta (Beaucarnea recurvata). Rośnie powoli. W naturze może osiągnąć od 4 do 8 m wysokości. Uprawiana w doniczce jest dużo niższa. Bardzo ciekawie prezentuje się jej zdrewniała, pomarszczona, brązowoszara łodyga o butelkowatym kształcie. Dla rośliny służy ona jako zbiornik wody. Oryginalny kształt łodygi przyczynił się do nadania roślinie potocznej nazwy „słoniowa stopa”. Ze szczytu łodygi wyrasta kępa wąskich, zielonych liści, zaginających się u dołu. W środowisku naturalnym wytwarza okazałe, wiechowate kwiatostany, złożone z drobnych białych kwiatków, z lekkim różowym odcieniem. Uprawiana w mieszkaniu jednak nie zakwita i nie zawiązuje nasion. Idealnie prezentuje się pojedynczo w nowoczesnych wnętrzach.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko dla noliny powinno być słoneczne. Lubi świeże powietrze, więc dobrze się czuje tuż przy oknie. Latem można wystawiać na zewnątrz. Sadzimy do mieszanki ziemi doniczkowej na bazie gleby z dodatkiem ziemi liściowej lub torfu oraz piasku. Na dnie doniczki wskazany dobry drenaż. Podlewamy od wiosny do jesieni, jednak oszczędnie. Zimą, w okresie spoczynku, zaprzestajemy podlewania. Latem co 4 tygodnie warto zastosować rozcieńczony płynny nawóz. Co dwa lub trzy lata można przesadzać ale najlepiej rośnie w stosunkowo małej doniczce. W pierwszym roku po przesadzeniu nie nawozimy. W dzień najlepiej się czuje w temp. 18 do 22°C. Na noc temperaturę warto obniżać do około 15°C. Minimalna temp. jaką znosi ta roślina to 10°C. Nolina jest dość łatwa do utrzymania. Ponieważ lubi suchą atmosferę, dobrze radzi sobie w mieszkaniach z ogrzewaniem centralnym. Nie znosi natomiast nadmiaru wilgoci.
Rozmnażanie: Wiosną, podczas przesadzania od rośliny matecznej można oderwać odrosty. Zapewniamy im temp. 24°C.
Choroby i szkodniki: Brązowiejące wierzchołki liści można przyciąć, jednak z umiarem. Osłabione, blade liście i miękka łodyga wskazują na nadmiar wody. Wówczas doniczkę stawiamy na gazecie, w którą część wody przesiąknie. Kolejne podlewanie dopiero gdy gleba przeschnie. Roślinę czasem atakują przędziorki lub czerwce.