Niedośpan nakrapiany (Hypoestes phyllostachya)

Opis: Roślina należy do rodziny Acanthaceae czyli akantowatych. Pochodzi z Madagaskaru. W naturze jest to półkrzew. Dół pędów drewnieje, młode natomiast są giętkie. Jest to roślina, która ma ładnie ubarwione liście, kwiaty są niepozorne. Gatunkowo ma liście zielone, różnej wielkości z białymi lub różowawymi plamkami. Odmiany mają liście koloru czerwonego, wiśniowego, fioletowego z różnymi kolorami wzorów na liściach. Jeżeli czuje się u nas dobrze zakwita fioletowymi kwiatami, które wyrastają w kątach liści. Wysokość jest różna, wszystko zależy jak mocno przycinamy roślinę. W sprzedaży okazy mają mniej więcej po 7 cm lub więcej. Można hodować do w ogrodach zimowych, szklarniach lub nowoczesnych pojemnikach lub kulach szklanych.
Uprawa i pielęgnacja: Niedośpan potrzebuje bardzo dużo światła rozproszonego. Wtedy będzie miał ładnie wybarwione liście. W palącym słońcu jego liście będą poparzone i wyblaknięte (szczególnie u odmian o kolorowych liściach), będą zamierały. Niedoświetlenie powoduje zielenienie liści i zanikanie rysunku liści. Roślinę przesadzamy, gdy doniczka jest mocno wypchana korzeniami. Na dno donicy zawsze musimy użyć keramzytu, aby roślina miała swobodny odpływ nadmiaru wody. Zadowoli się ziemią uniwersalną. Lubi wilgoć, ale przelanie systemu korzeniowego powoduje gnicie korzeni i zamieranie rośliny. Wody używamy miękkiej, odstałej. Woda twarda nie służy roślinie, szczególnie przy spryskiwaniu (spryskujemy jedynie rano lub po południu, gdyż w nocy liście nie mogą być mokre). Używamy nawozu z większa zawartością potasu i fosforu, nawożenie azotem powoduje zielenienie liści. Nawozimy co 14 dni, połową dawki zalecanej przez producenta. Jeżeli roślina jest stara i traci swój kształt, możemy ją śmiało przyciąć.
Rozmnażanie: Niedośpan rozmnażamy za pomocą sadzonek wierzchołkowych, możemy je pobierać od wiosny do jesieni. Ukorzeniamy w pojemniku z wodą lub w doniczce z ziemią i domieszką piasku. Możemy również rozmnażać roślinę z nasion. Wysiewamy nasionka do ciepłej i wilgotnej, lekkiej ziemi.
Choroby i szkodniki: Z chorób może wystąpić gnicie korzeni. Ze szkodników przędziorek.