Myrmecodia echinata

Opis: Ta ciekawa roślina posiadająca zgrubiały pień należy do rodziny marzanowatych. Naturalnie występuje w Indonezji. Roślina przypomina sukulent, ale nie ma nic wspólnego z tą grupą roślin. Krótki, zgrubiały bulwiasty pień pokryty jest drobnymi cierniami. Liście nie występują w dużej ilości. Są zielone i mają długie ogonki liściowe. Kwiaty ukazują się tylko u bardzo starych okazów, są białe i rurkowate.
Uprawa i pielęgnacja: Myrmecodia jest dość wymagającą rośliną. Najlepiej rośnie w witrynach kwiatowych. Roślina preferuje półcieniste stanowiska, dużą wilgotność powietrza i wysoką temperaturę także zimą. Doskonale rośnie przytwierdzona do pni lub korzeni. Jeżeli uprawiamy ją w podłożu to powinno być stale lekko wilgotne. Najlepiej sprawdza się w uprawie tej rośliny podłoże dla storczyków. Do podlewania używamy ciepłej i miękkiej wody. Jest to roślina potrzebująca wiele troski przy uprawie.
Rozmnażanie: Jeżeli zapewnimy wysoką temperaturę i stale wilgotne podłoże to z powodzeniem możemy myrmecodię rozmnożyć z sadzonek. Można również rozmnażać roślinę z nasion.
Choroby i szkodniki: Przy odpowiedniej uprawie rzadko atakują roślinę szkodniki i choroby.

Fot. Dysmorodrepanis Cologne Botanical Garden Flora, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons. Na fotografii Myrmecodia platytyrea.