Metrosideros (Metrosideros excelsa)

Kategoria: Rośliny doniczkowe – Autor: Petrus – 08/01/2015

metrosideros Opis: Metrosideros występuje w Nowej Zelandii, ale obecnie rośnie również w Australii i Polinezji. Nazywany jest nowozelandzką choinką, ponieważ w naturze kwitnie właśnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce jest rośliną doniczkową kwitnącą latem natomiast za granicą to piękne duże drzewo. Należy do rodziny mirtowatych. Krzew ten jest spokrewniony z kuflikiem. Małe, owalne i zielone liście są gęsto osadzone na pędach. Kwiaty podobne do kwiatów kufilka, mają czerwonawe pylniki, które wystają z gardzieli kwiatowej.
Uprawa i pielęgnacja: Metrosideros z racji tego, że należy do rodziny mirtowatych powinien stać w widnym i słonecznym miejscu. Podlewamy go obficie i systematycznie nawozimy co 7-10 dni nawozem dla roślin kwitnących. Lato może spędzić na słonecznym stanowisku w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. W mieszkaniu powinien mieć wilgotne powietrze. Lubi przepuszczalne, lekkie podłoże. Bardzo łatwo sam się rozkrzewia, więc jest idealny dla osób obawiających się cięcia. Zimę metrosideros powinien spędzić w jasnym i chłodnym pomieszczeniu o temperaturze około 6 stopni. Podlewamy przez okres spoczynku bardzo oszczędnie.
Rozmnażanie: Rośliny wysiane z nasion kwitną dopiero po 10 latach od wysiewu, rośliny z sadzonek kwitną wcześniej i mają bardziej rozgałęziony pokrój.
Choroby i szkodniki: Jest bardzo odporny, również na zbyt wysoki poziom wapnia w glebie.

Fot. Bgabel, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment