Medinila wspaniała (Medinilla magnifica)

Opis: Medinila jest bardzo rzadką rośliną doniczkową. Ciężko znaleźć rośliny w sklepach, a jak już są to pojedyncze okazy  dość drogie. Roślina pochodzi z Filipin. W naturze dorasta do ponad metrowej wysokości u nas niestety rośliny w sprzedaży są wysokości od 25 do 75 cm. Za te największe trzeba dość sporo zapłacić. Ma zielone, duże, błyszczące liście. Kwiatostany są piękne, koloru różowego w kształcie grona. Kwitnie od lutego do września. Najlepiej udaje się w szklarniach, oknach kwiatowych.
Uprawa i pielęgnacja: Medinila wspaniała wymaga bardzo jasnego stanowiska, lecz nie w bezpośrednim słońcu. Mocne słońce mogłoby poparzyć liście. Wymaga wilgotnego podłoża, żyznego. Może być podłoże torfowe z solidnym rozluźniaczem, np. keramzytem, styropianem. Dobrze rośnie w temperaturze od 20 do 30 stopni, zimą natomiast musi odbyć spoczynek (2 miesiące) w 16 stopniach by zainicjować kwitnienie. Podlewamy wtedy skąpo a jak zaczną pojawiać się pąki kwiatowe wznawiamy podlewanie. Używamy tylko ciepłej i lekko kwaśnej wody. W czasie wzrostu od wiosny do końca sierpnia nawozimy co tydzień nawozem dla roślin kwitnących. Przesadzamy tylko w razie konieczności, a jeżeli roślina nie wygląda efektownie przycinamy ją do części zdrewniałej.
Rozmnażanie: Amatorsko nie rozmnożymy tej rośliny, jest to bardzo trudne. Musimy zaopatrzyć się w nowe rośliny.
Choroby i szkodniki: Jeżeli mamy zbyt suche powietrze i podłoże roślina zareaguje spowolnionym wzrostem lub jego całkowitym zahamowaniem.