Maranta (Marantha)

Opis: Maranta należy do rodziny marantowatych (Marantaceae). W naturze są bylinami. Możemy je spotkać w naturalnym środowisku w Argentynie lub Meksyku. U nas w kraju są to rośliny doniczkowe. Pokrój rośliny jest raczej płożący, wysokość dochodzi do około 30 cm. Kwiaty są białe, dość niepozorne. Liście są wielobarwne z charakterystycznym rysunkiem dla tego gatunku. Zauważalne są też czerwone linie biegnące wzdłuż nerwacji na niektórych odmianach. Liście rozwijają się z rurki a następnie rozwijają na dwie strony.
Uprawa i pielęgnacja: Do prawidłowego wzrostu maranty potrzebują widnego stanowiska, nie można narażać roślin na palące promienie słoneczne. Urosną także w ciemnym kącie, ale rysunek ich liści będzie słaby. Potrzebuje też wilgotnego podłoża. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna i lekka. Na dno donicy sypiemy żwir lub keramzyt. Podlewamy tak przy ziemia lekko przeschła przed kolejnym podlewaniem. Woda powinna być miękka i odstała. Pozbawiona wapnia. Nawozimy co 2 tygodnie nawozem dla roślin kwitnących, nadmiar azotu sprawi, że liście będą zielenieć i tracić barwną kolorystykę. Roślina lubi zraszanie. W okresie zimowym roślinie przeprowadzamy spoczynek. Mniej podlewamy i nie nawozimy. Musi również stać w jasnym miejscu. Maranty są łatwe w uprawie, wystarczy spełnić parę wymogów rośliny a będziemy cieszyć się pięknymi roślinami.
Rozmnażanie: Maranty rozmnażamy przez podział starszych roślin.
Choroby i szkodniki: Maranta często cierpi na usychanie końcówek liści. Powodem jest zbyt suche powietrze w pomieszczeniu z rośliną. Najgroźniejszym szkodnikiem jest przędziorek.

Fot. Kurt Stüber, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.