Mandarynka (Citrus reticulata) 'Blanco’

Opis: Jest to roślina wieloletnia, która należy do rodziny rutowatych (Rutaceae). Uprawiana naturalne jest w różnych rejonach świata, gdzie występuje klimat tropikalny lub subtropikalny. Pokrój mandarynki ma charakter krzewu lub małego drzewa, do wysokości około 8 m. Liście mandarynki 'Blanco’ są eliptycznolancetowate, zaostrzone na wąsko oskrzydlonych ogonkach. Wierzchnia warstwa liścia jest ciemnozielona, błyszcząca (młode liście) lub matowa (starsze liście). Spód jest jasnozielony, matowy. Łodygi są mocne, początkowo giętkie, z czasem twardnieją. Kwiaty znajdują się w niewielkich pęczkach, są białe, 5- płatkowe. Intensywnie pachną. Występuje jeden słupek a dookoła niego wiele pręcików. Owocami są z reguły pomarańczowe jagody, o dość cienkiej skórce, średnicy do 7 cm, spłaszczone. Owoce mandarynki są smaczne, kwaskowate lub słodkie (zależnie od odmiany).
Uprawa i pielęgnacja: Mandarynki to cytrusy zatem potrzebują bardzo dużo słońca. Od kwietnia do września możemy bez problemu drzewka wynosić na zewnątrz. Jedynie w maju jeżeli wystąpią przymrozki wnosimy rośliny do pomieszczenia. W słońcu wypuszczają duże, zielone liście i mocne pędy. Od tego jak rośnie nasza mandarynka zależy zasobność gleby. Mandarynki lubią żyzną, przepuszczalną glebę z odrobiną gliny. Podłoże nie może być ubogie ani zbyt gliniaste. Korzenie muszą oddychać. Podłoże musi mieć też lekko kwaśny odczyn, ponieważ zbyt zasadowe powoduje chlorozę liści. Najlepiej jeśli mieści się w granicach pH 5,5- 6,5. Na dno donicy koniecznie musimy wyłożyć warstwę drenażu, ponieważ mandarynki nie znoszą stojącej wody w donicy. Woda do podlewania powinna być ciepła i miękka. Roślinę nawozimy od marca do września. Wtedy najintensywniej rosną. Dobrze jest się zaopatrzyć w nawóz dla cytrusów. Wtedy dostarczymy roślinie wszystkich mikro i makro elementów potrzebnych do życia. Stosujemy dawki zalecane przez producenta. Możemy bez problemu stosować nawóz raz na tydzień (połowę dawki zalecanej), jeżeli nasze drzewko jest duże i widać, że potrzebuje nawozu. Przesadzamy cytrusy jeżeli korzenie wypełnią całą donicę. Robimy to na wiosnę. Latem podlewamy zazwyczaj co 2 lub 3 dni. Jeżeli roślina stoi w pełnym słońcu na dworze, podlewanie wykonujemy nawet codziennie. Musimy otrzymywać stale lekko wilgotne podłoże, szczególnie jeżeli mandarynka wydaje kwiaty lub ma owoce. Wtedy zapotrzebowanie rośliny na wodę jest największe. Mandarynki 'Blanco’ dobrze reagują na zraszanie. Pamiętajmy by nie spryskiwać roślin stojących w słońcu. Grozi to poparzeniem liści. W okresie październik- styczeń cytrusy przechodzą spoczynek. Wymagają wtedy temperatury od 12 do 16 stopni. Nie nawozimy, podlewamy rzadziej. Przestrzeganie tych zasad gwarantuje obfite kwitnienie. Roślinę przycinamy na wiosnę, to pobudza krzewienie i wydawanie mocnych, pędów i większych liści. Cięcie wykonujemy raz w roku.
Rozmnażanie: Rozmnażamy przez sadzonki pędowe. Ukorzeniamy w mieszance torfu i piasku lub w gotowych podłożach do siewu lub sadzonkowania. Możemy rozmnażać również z pestek. Otrzymamy wtedy rośliny dzikie, które mogą zakwitnąć dopiero po 20 latach.
Choroby i szkodniki: Z chorób przy zalewaniu rośliny może wystąpić gnicie korzeni, chloroza. Ze szkodników najczęściej może pojawić się mszyca, tarcznik, wciornastek, mączlik.