Liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia)

Opis: Piękna palma o bardzo dekoracyjnych, wachlarzowatych, niemal okrągłych liściach. Pochodzi południowo wschodniej Azji, dorasta tam do 20 m wysokości. Liście są błyszczące, w zielonym kolorze, mogą osiągać do 1,5 m średnicy. Łodygi mają ostre krawędzie często z kolcami w końcowej części. Rośnie raczej wolno, bardziej wzwyż niż wszerz.  Pień może osiągać do 20-25 cm średnicy. W ojczyźnie tej palmy w młode liście zawija się jedzenie.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla liwistonii okragłolistnej powinna być próchnicza, z domieszką piasku i odkwaszonego torfu. Liwistona dobrze rośnie w miejscach jasnych, a najlepiej w pełnym słońcu. Młode rośliny wyglądają lepiej, jeśli rosną w półcieniu. Latem wystawiamy palmę na zewnątrz, ale do słońca trzeba ją przyzwyczajać stopniowo. Zimujemy w miejscu chłodnym, w miarę jasnym, zapewniając umiarkowaną wilgotność powietrza i ziemi. W czasie wzrostu podlewamy palmę umiarkowanie, zawsze wylewajmy wodę pozostałą w podstawce. Zimą nieco ograniczamy podlewanie, przed następnym podlaniem górna warstwa ziemi powinna nieco wyschnąć. Nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Przesadzamy jedynie wtedy, gdy korzenie niemal rozsadzają doniczkę.

Rozmnażanie: Z nasion.

Szkodniki i choroby: Mszyce i miseczniki mogą atakować liwistonię, jeśli powietrze jest zbyt suche. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.