Liwistona chińska (Livistona chinensis)

Kategoria: Palmy,Rośliny doniczkowe – Autor: Sylwia – 26/01/2011

Opis: Palma bardzo popularna już w czasach epoki wiktoriańskiej. Pochodzi z Australii i południowych Chin, dorasta tam do 10 m wysokości. Liście mają zielony kolor, czasami o żółtawym odcieniu, mogą osiągać do 1,5 m średnicy. Łodygi mają ostre krawędzie często z kolcami w końcowej części. Rośnie wzwyż raczej wolno, ale liście rozpościera szeroko, więc potrzebuje sporo miejsca.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla liwistonii powinna być próchnicza, z domieszką piasku i odkwaszonego torfu. Liwistona dobrze rośnie w miejscach jasnych, a najlepiej w pełnym słońcu. Młode rośliny wyglądają lepiej, jeśli rosną w półcieniu. Latem wystawiamy palmę na zewnątrz, ale do słońca trzeba ją przyzwyczajać stopniowo. W czasie wzrostu podlewamy palmę umiarkowanie, zawsze wylewajmy wodę pozostałą w podstawce. Zimujemy w miejscu chłodnym, w miarę jasnym, zapewniając umiarkowaną wilgotność powietrza i ziemi. Zimą nieco ograniczamy podlewanie, przed następnym podlaniem górna warstwa ziemi powinna nieco wyschnąć. Wytrzymuje krótkotrwałe mrozy do -6 st. C. Nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Przesadzamy jedynie wtedy, gdy korzenie niemal rozsadzają doniczkę.

Rozmnażanie: Z nasion.

Szkodniki i choroby: Mszyce i miseczniki mogą atakować liwistonię chińska, jeśli powietrze jest zbyt suche. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment