Kroton pstry (Codiaeum variegatum)

Opis: Kroton, znany też pod nazwą Trójskrzyn pstry, to ciekawa roślina doniczkowa, występująca w wielu barwnych odmianach. Roślina ma pokrój krępego krzewu ze skórzastymi liśćmi. Liście mogą przybierać kształt od długich, ostro zakończonych, po krótkie i szerokie. Występują też odmiany o liściach z falisto pofałdowanymi brzegami. Liście mogą być zielone lub żółtawe, z wyraźnie zarysowanym unerwieniem barwy różowej, czerwonej lub pomarańczowej. Krotony dorastają do 90 cm wysokości. Ojczyzną tych roślin jest Malezja i wyspy Oceanu Spokojnego. Uwaga – ich sok jest trujący!
Uprawa i pielęgnacja: Krotona sadzimy do gleby próchniczej z domieszką perlitu. Wymaga jasnego stanowiska (ale nie mocne słońce) i ciepła (zimą temp. minimalna 16*C). Gdy jest zbyt chłodno roślina zrzuca liście. W okresie wegetacji trzeba utrzymywać cały czas wilgotną glebę, często zraszać roślinę i ustawić doniczkę na tacy z wilgotnymi kamykami. Co dwa tygodnie podlewamy roztworem nawozu płynnego (świetnie sprawdza się rozcieńczona gnojówka). Na okres zimowy przestajemy nawozić i zmniejszamy częstotliwość podlewania.
Rozmnażanie: Wiosną z sadzonek wierzchołkowych pędów, niestety dość trudne. Po ścięciu pędów na sadzonki z rany obficie wycieka gęsty biały sok. Dlatego sadzonki trzeba włożyć na kilka godzin do letniej wody. Potem ich końcówki zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do mieszanki ziemi do kwiatów i piasku. Ukorzeniają się w temp. 20 do 28*C.
Choroby i szkodniki: W słabym świetle, szczególnie zimą, liście mogą blednąć. Wówczas przestawmy roślinę w bardziej słoneczne miejsce. Opadanie dolnych liści może świadczyć o tym, że powietrze jest zbyt suche (często możliwe przy centralnym ogrzewaniu). Trzeba też doglądać czy nie występują czerwce (miseczniki, tarczniki i wełnowce) lub przędziorki. Liście krotonów są wrażliwe na opryski środkami ochrony, dlatego szkodniki w miarę możliwości trzeba usuwać ręcznie. Chronić rośliny przed przeciągami.