Krossandra lejkowata (Crossandra infundibuliformis)

Opis: Krosandra należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). W naturze jest to roślina krzewiasta, dorastająca do około 50 cm. Występuje w bardzo ciepłych i wilgotnych miejscach w Indiach. U nas jest rośliną doniczkową. Liście są sztywne, połyskujące, skórzaste, jaśniejsze od spodu. Łodygi są gładkie. Kwiaty krosandry są długie, rurkowate. Przykwiatki są koloru pomarańczowego. Cały kwiatostan przypomina kłos. Roślina kwitnie wiosną w kwietniu i może kwitnąć do jesieni. Nasiona pod wpływem wilgoci silnie wystrzeliwują w różne kierunki.
Uprawa i pielęgnacja: Krossandra lejkowata potrzebuje widnego miejsca, lecz nie może być narażana na palące promienie słoneczne. Im cieplej w pomieszczeniu tym musi mieć wilgotniejsze powietrze. Odpowiada jej temperatura około 20 stopni. Podlewamy obficie i nawozimy co 2 tygodnie, nawozami dla roślin kwitnących. Czasem musimy użyć nawozu azotowego by dostarczyć roślinie azotu. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, z drenażem na dnie donicy. Roślina musi przejść okres spoczynku od października do stycznia. Podlewamy wtedy mniej i zmniejszamy temperaturę powietrza. Musi mieć jak najwięcej światła w czasie spoczynku. Również nie nawozimy w tym czasie. Roślina będzie dłużej kwitła jeżeli będziemy usuwać przekwitłe kwiatostany. Podlewamy ją miękką, lekko kwaśną woda.
Rozmnażanie: Poprzez sadzonki pobierane z wierzchołków pędów i poprzez wysiew nasion. Zwiększymy swoje szanse na ukorzenienie sadzonek jeżeli temperatura podłoża i otoczenia będzie wysoka wraz z wysoką wilgotnością.
Choroby i szkodniki: Zwijanie liści spowodowane mała wilgotnością, brązowe plamy (zbyt zimno), przy nadmiarze wody może pojawić się pleśń. Ze szkodników krosandrę może zaatakować wełnowiec, przędziorek i mszyca.

Fot. Hedwig Storch, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikipedia.