Koleus Blumego (Solenostemon scutellarioides)

Opis: syn. pokrzywka. W uprawie spotyka się liczne kultywary lub mieszańce tej tropikalnej rośliny rodem z Azji i Australii. Liście kształtem podobne do pokrzywy są szerokolancetowate, zwykle pofałdowane lub karbowane, jaskrawowybarwione z charakterystycznym rysunkiem w innym kolorze. Niepozorne kłosy niebieskich kwiatów zwykle usuwamy ponieważ są mało ozdobne i osłabiają wzrost rośliny. Kwitną od października do czerwca. Koleusy uprawiamy jako roślinę doniczkową w mieszkaniu albo dekorujemy nimi balkony, tarasy i rabatki sezonowe. Kompozycje złożone z odmian o różnobarwnych liściach wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Wysokość rośliny 60 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Koleus wymaga minimalnej temperatury 10°C, latem najkorzystniejsze są temp. 20–25°C, zimą 18–20°C. Zimą podlewamy je umiarkowanie. Dla otrzymania zwartej, dobrze rozkrzewionej rośliny co pewien czas uszczykujemy wierzchołki pędów i usuwamy więdnące liście i kwiaty. Koleus lubi widne stanowiska, miejsca z południową wystawą gdzie powinien być wtedy obficie podlewany i zasilany raz na 2-3 tygodnie płynnym nawozem do roślin doniczkowych. Podłoże dla koleusów powinno być żyzne, kompostowe. Pokrzywki powinny być co roku wymieniane.

Rozmnażanie: Przez wysiew zakupionych nasion Nasiona wysiewa się na powierzchni gleby w pojemnikach i przykrywa je folią. Bardzo łatwo rozmnożymy je przez sadzonki pędowe, które ukorzeniamy wiosną i latem.

Szkodniki i choroby: Koleusy mogą być atakowane przez wełnowce i przędziorki. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni.