Kohleria (Kohleria amabilis)

Opis: Kohleria jest rośliną doniczkową należącą do rodziny ostrojowatych. Zidentyfikowanych jest około 60 gatunków, które w większości pochodzą z górskich rejonów Ameryki Południowej. U nas w uprawie dostępnych jest wiele mieszańców różniących się kolorem kwiatów i pokrojem. Roślina rozrasta się kłączami. Ma zielone, owłosione liście, na brzegach ząbkowane. U niektórych odmian nerwy liścia mogą być nieco ciemniejsze niż zabarwienie liścia. Kohleria kwitnie latem w kolorze czerwonym, pomarańczowo-żółtym. Płatki są finezyjnie nakrapiane, jak u niektórych storczyków. Roślina nie przekracza 50 cm wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Dla kohlerii powinniśmy przeznaczyć widne stanowisko, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Delikatne liście mogą zostać poparzone przez promienie słoneczne. Odpowiada jej umiarkowana temperatura, która nie może spaść poniżej 15 stopni również zimą. Lubi wilgotne powietrze. Podlewamy umiarkowanie, tak aby nie przelewać podłoża. Kohleria jest spokrewniona z Achimenesem, i zimą nie opadają jej liście dlatego zimą również musi mieć stale wilgotne podłoże. W okresie wegetacji nawozimy ją co 10 dni nawozem dla roślin kwitnących.
Rozmnażanie: Z powodzeniem możemy rozmnażać przez podział kłączy, które umieszczamy poziomo w przepuszczalnym podłożu. Równie dobrze możemy kohlerię rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe i wysiew nasion.
Choroby i szkodniki: Przy wysokiej wilgotności powietrza i zbyt niskiej temperaturze może pojawić się na owłosionych liściach szara pleśń.

Fot. Hectonichus, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.