Kluzja różowa (Clusia rosea, syn. Clusia major)

Opis: Kluzja inaczej nazywana jabłkiem balsamowym to krzew, który może osiągnąć rozmiary drzewa w ojczystym kraju. U nas jest to mały krzew uprawiany w donicach. Pochodzi z rodziny Guttiferae a spotkać możemy ją w Meksyku, Indiach i na południowej Florydzie. Liście ma zielone, błyszczące i woskowate. Ciekawostką jest, że wydrapane słowa na liściach pozostają na nich do końca życia rośliny. Podobne są kształtem do liści fikusa lirolistnego. Pędy kluzji są grube. Kwiaty są koloru różowego lub białego i przypominają kwiaty kamelii. Silnie pachną. W uprawie doniczkowej kluzja raczej nie zakwita.
Uprawa i pielęgnacja: Kluzja potrzebuje jasnego stanowiska, ale nie należy ustawiać rośliny w silnym słońcu. Latem roślinę możemy wynosić w półcieniste i osłonięte od wiatrów miejsce. Przez cały rok wymaga ciepła, a zimą temperatura nie może spadać poniżej 18 stopni. Podlewamy ją umiarkowanie, gdyż zalewanie korzeni może doprowadzić do śmierci rośliny. Przesuszona kluzja zrzuca liście. Służy jej częste zraszanie liści. Dobrze rośnie w uniwersalnej ziemi dla kwiatów z dodatkiem keramzytu. Przesadzamy roślinę co dwa lata do donicy o 1 numer większej. Nawozimy co miesiąc nawozem uniwersalnym.
Rozmnażanie: Kluzja bardzo dobrze rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe, które pobieramy latem. Sadzonki umieszczamy w wilgotnym, ciepłym i piaszczystym podłożu.
Choroby i szkodniki: Prawidłowo uprawiana nie jest atakowana przez choroby i szkodniki. Jedynym problemem dla rośliny może stać się zbyt wilgotne i zalewane podłoże.

Bardzo dobry i szczegółowy opis uprawy Kluzji znajdziesz w poradniku ogrodniczym: Kluzja, Clusia rosea – uprawa, pielęgnacja, choroby. Polecam!

Fot. ©Agnieszka Lach