Katarantus różowy (Catharanthus roseus)

Opis: Katarantus z wyglądu bardzo przypomina barwinka. Kiedyś był nazywany różowym barwinkiem (Vinca roseus). Kwiaty i liście są bardzo podobne. Jest rośliną pochodzącą z tropików. U nas katarantus uprawiany jest jako domowa lub jednoroczna roślina. Bez problemu może być sadzona w ogrodach. Katarantus ma błyszczące liście. Kwiaty są białe lub różowe. Dorasta do 25 cm wysokości. Kwitnie od maja do października. Cała roślina jest silnie trująca!
Uprawa i pielęgnacja: Roślina lubi jasne stanowisko, lecz nie w pełnym słońcu. Odpowiada mu temperatura pokojowa a w zimie wystarczy 15 stopni. Ważne jest to by temperatura podłoża i otoczenia była taka sama. Wystarczy katarantusowi ziemia uniwersalna. Latem podlewamy obficie, by ziemia była stale wilgotna. Zimą podlewamy oszczędniej. Nawozimy od marca do września co 7 dni. Na początku nawozem azotowym, potem wyłącznie do roślin kwitnących.
Rozmnażanie: Rozmnażamy z nasion wysiewanych w lutym albo poprzez sadzonki pobierane w marcu. Młode roślinki trzeba przyciąć by się rozkrzewiły.
Choroby i szkodniki: Występują rzadko.

Fot. Arria Belli, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.