Karyota (Caryota mitis)

Opis: Gatunek palm Caryota występuje w 27 gatunkach m.in. w Australii, Nowej Gwinei. Caryota mitis spotkamy w Birmie, Jawie i na Filipinach. Jedyna palma, która posiada podwójnie pierzaste liście. Ogonki liściowe odchodzą pod kątem od głównej łodygi a na ich końcu usytuowane jest kilka bocznych liści. Często końce liści nazywane są rybimi ogonami. Palma po kwitnieniu i wydaniu nasion zamiera. W pomieszczeniu dorasta do 2-3 metrów.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga jasnego stanowiska. W sezonie wegetacyjnym musi mieć wysoką wilgotność powietrza a temperatura otoczenia musi wynosić 22 stopnie. Nocą temperatura nie może spaść poniżej 16 stopni. Karyota musi być obficie podlewana. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne. Na dnie obowiązkowo musi być keramzyt, żwir lub potłuczone gliniane donice. Młode okazy przesadzamy co roku, starsze rzadziej do wysokich donic. Nawozimy karyotę co dwa tygodnie uniwersalnym nawozem.
Rozmnażanie: U podstawy palmy tworzy się wiele młodych pędów bocznych, które można łatwo oddzielić i posadzić w nowych pojemnikach. Możliwe jest również rozmnażanie karyoty przez wysiew nasion.
Choroby i szkodniki: Przy prawidłowej uprawie jest odporną palmą doniczkową.

Fot. Stan Shebs, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.