Karłatka (Chamaerops humilis)

Kategoria: Palmy,Rośliny doniczkowe – Autor: Sylwia – 26/01/2011

Opis: Atrakcyjna, niemal ‘niezniszczalna’ i stosunkowo wcześnie kwitnąca palma. Inne nazwy: karłatka niska, chamaerops niski, palma karłowa. Jedyna, oprócz Phoenix theophrastii, pochodzenia europejskiego (zachodnie wybrzeże Morza Śródziemnego). Ma piękne, ciemnozielone, sztywne, wachlarzowate liście oraz pień pokryty brązowymi włóknami. Karłatka rośnie bardzo wolno. Zazwyczaj występuje w formie złożonej z wielu pni, które zaczynają się tworzyć kiedy palma osiągnie 20-30 cm. Starsze rośliny bywają często mylone z palmą Trachycarpus Fortunei, która jest znacznie wyższa od karłatki i nie wykształca kolców na ogonkach liściowych.Ta wdzięczna i niewybredna roślina bardzo dobrze nadaje się zarówno do miejsc słonecznych jak i zacienionych, znosi także zupełnie dobrze chłodniejsze pomieszczenia. W naturalnym środowisku dorasta do 5 m wysokości, jednak tylko niewielu egzemplarzom udaje się osiągnąć takie rozmiary. Uprawiana w pojemniku osiąga maksymalnie 3 m wysokości. Istnieją ciekawe odmiany Karłatki: niebieskolistna Chamaerops humilis ‘Cerifera’ oraz Chamaerops humilis  ‘Vulcano’ o bardziej krępych liściach. Karłatki to łatwe w uprawie palmy doskonałe na taras, balkon, a także do mieszkania.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla tej palmy powinna być dobrze przepuszczalna, o obojętnym pH. Najlepiej rośnie w stanowisku słonecznym, ale poradzi sobie także w półcieniu i cieniu. Podlewamy umiarkowanie, palma ta nie znosi wody stojącej w korzeniach. W okresie maj-listopad zaleca się wystawienie jej na zewnątrz. Starsze egzemplarze mogą wytrzymywać krótkotrwałe spadki temperatury do -10 st. C. Jednak zaleca się chowanie palmy do w miarę jasnego i chłodnego pomieszczenia (optymalnie ok. 4-12 st. C), kiedy temperatura na dworze osiągnie ok. 0 st. C w ciągu dnia lub zapowiedziane będą spadki temperatury do -5 st. w ciągu nocy. Zimą ograniczamy podlewanie. Karłatkę nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Przesadzamy jedynie wtedy, gdy korzenie niemal rozsadzają doniczkę.

Rozmnażanie: Z nasion.

Szkodniki i choroby: Najgroźniejsza jest nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni. Po zimie w zbyt ciepłym miejscu może być atakowana przez miseczniki i mszyce.

2 komentarze »

  1. Czy zacznie rosnąć z szczepki wielkiej palmy???

    Comment - autor: Daniel — 04/07/2012 @ 14:26

  2. Niekoniecznie, to zależy w jakiej kondycji są korzenie szczepki.

    Comment - autor: Sylwia — 04/07/2012 @ 15:00

Leave a comment