Karłatka (Chamaerops humilis) 'Vulcano’

Opis: Tę miniaturową odmianę popularnej palmy Chamaerops humilis można w naturalnym środowisku spotkać tylko na wyspie Vulcano, na północ od Sycylii. Palma ta jest bardzo trudno dostępna, cieszy się jednak wiąż rosnącym zainteresowaniem kolekcjonerów w Europie. Wykształca przepiękne sztywne, krępo osadzone na kłodzinie liście. Łodygi liściowe nie mają kolców. Wspaniale nadaje się na taras, w miejsca jasne lub półcieniste. Jest też łatwa w pielęgnacji – wymaga zabiegów podobnych jak Chamaerops humilis. Pień pokryty jest brązowymi włóknami. Karłatka 'Vulcano’ rośnie bardzo wolno. Zazwyczaj występuje w formie złożonej z wielu pni. Ta wdzięczna i niewybredna roślina bardzo dobrze nadaje się zarówno do miejsc słonecznych jak i zacienionych, znosi także zupełnie dobrze chłodniejsze pomieszczenia. Prezentuje się wspaniale – zarówno w mieszkaniu jak i na tarasie lub balkonie. Dorasta do ok. 1 m wysokości. Karłatki to łatwe w uprawie palmy doskonałe na taras, balkon, a także do mieszkania.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla tej palmy powinna być dobrze przepuszczalna, o obojętnym pH. Najlepiej rośnie w stanowisku słonecznym, ale poradzi sobie także w półcieniu i cieniu. Podlewamy umiarkowanie, palma ta nie znosi wody stojącej w korzeniach. W okresie maj-listopad zaleca się wystawienie jej na zewnątrz. Starsze egzemplarze mogą wytrzymywać krótkotrwałe spadki temperatury do -11 st. C. Jednak zaleca się chowanie palmy do w miarę jasnego i chłodnego pomieszczenia (optymalnie ok. 4-12 st. C), kiedy temperatura na dworze osiągnie ok. 0 st. C w ciągu dnia lub zapowiedziane będą spadki temperatury do -5 st. w ciągu nocy. Zimą ograniczamy podlewanie. Nawozimy karłatkę 'Vulcano’ od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Przesadzamy jedynie wtedy, gdy korzenie niemal rozsadzają doniczkę.

Rozmnażanie: Z nasion.

Szkodniki i choroby: Najgroźniejsza jest nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni. Po zimie w zbyt ciepłym miejscu może być atakowana przez miseczniki i mszyce.