Karłatka (Chamaerops humilis) ‘Cerifera’

Kategoria: Palmy,Rośliny doniczkowe – Autor: Sylwia – 26/01/2011

Opis: Ta unikalna palma jest odmianą palmy Chamaerops humilis. Swoją wyjątkowość zawdzięcza srebrzysto-niebieskim, wachlarzowatym liściom. Mogą osiągać do 50 cm szerokości, a ich łodygi pokryte są rzędem niedużych, ale ostrych kolców. Jest rzadko spotykana i trudno dostępna. Pień pokryty jest brązowymi włóknami. Rośnie bardzo wolno. Zazwyczaj występuje w formie złożonej z wielu pni. Ta wdzięczna i niewybredna roślina bardzo dobrze nadaje się zarówno do miejsc słonecznych jak i zacienionych, znosi także zupełnie dobrze chłodniejsze pomieszczenia. Prezentuje się wspaniale – zarówno w mieszkaniu jak i na tarasie lub balkonie. Dorasta do 3m wysokości. Karłatki to łatwe w uprawie palmy doskonałe na taras, balkon, a także do mieszkania.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla karłatki ‘Cerifera’ powinna być dobrze przepuszczalna, o obojętnym pH. Najlepiej rośnie w stanowisku słonecznym, ale poradzi sobie także w półcieniu i cieniu. Podlewamy umiarkowanie, palma ta nie znosi wody stojącej w korzeniach. W okresie maj-listopad zaleca się wystawienie jej na zewnątrz. Starsze egzemplarze mogą wytrzymywać krótkotrwałe spadki temperatury do -12 st. C. Jednak zaleca się chowanie palmy do w miarę jasnego i chłodnego pomieszczenia (optymalnie ok. 4-12 st. C), kiedy temperatura na dworze osiągnie ok. 0 st. C w ciągu dnia lub zapowiedziane będą spadki temperatury do -5 st. w ciągu nocy. Zimą ograniczamy podlewanie. Nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Przesadzamy jedynie wtedy, gdy korzenie niemal rozsadzają doniczkę.

Rozmnażanie: Z nasion.

Szkodniki i choroby: Najgroźniejsza jest nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni. Po zimie w zbyt ciepłym miejscu może być karłatka ‘Cerifera’ atakowana przez miseczniki i mszyce.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment