Kalocefalus Browna (Calocephalus brownii)
Opis: Synonimy – Leucophyta brownii. Do rodzaju należą rośliny roczne oraz zimozielone krzewy i byliny, często odnawiane co roku z sadzonek i stosowane na letnie rabaty. Są wrażliwe na mróz min. 7-10 st. C. Calocephalus brownii jest zaokrąglonym, zimozielonym krzewem o pokrytych srebrzystym kutnerem, splatanych pędach oraz drobnych, łuskowatych liściach. Latem zdobią go kiście niewielkich kwiatostanów. Są średnicy ok. 1 cm, srebrne w pąkach, a żółtawe po rozwinięciu. Roślina rośnie na wydmach i skalistych klifach południowej Australii gdzie w naturze dorasta do 1m. W Niemczech nazywa się ją Stacheldrahtpflanze – drut kolczasty. W handlu znajduje się karłowata odmiana 'Silver Nugget’. Zastosowanie w ogrodach na nasłonecznionych, żwirowych rabatkach wśród kamieni. Przed nadejściem mrozów roślinę przenosi się do chłodnego pomieszczenia. Gałązki kalocefalusa niezwykle efektownie wyglądają w wazonie wraz z innymi kwiatami i w ozdobnych stroikach.
Uprawa i pielęgnacja: Kalocefalus wymaga pełnego światła i przepuszczalnego, lekko kwaśnego podłoża (pH 6,0–6,5) z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Toleruje okresowe susze, ale jest wrażliwy na zasolenie podłoża, więc nie powinno sadzić się go w sąsiedztwie roślin wymagających nawożenia. Toleruje morskie powietrze ze słoną bryzą. Rośliny w pojemnikach w okresie wegetacji podlewa się umiarkowanie, a później bardzo oszczędnie. Zimuje się je w pomieszczeniu o temperaturze nie niższej niż 7-10 st. C. Młode sadzonki dla lepszego rozwoju korzeni zasila się małymi dawkami nawozu bogatego w fosfor. Aby roślina się ładnie rozkrzewiła uszczykuje się wierzchołki pędów.
Rozmnażanie: Przez sadzonki późnym latem.
Szkodniki i choroby: Jeśli zimą kalocefalusy mają zbyt chłodno i wilgotno podatne są na szarą pleśń.
Mam ten kwiatek i jestem z niego bardzo zadowolona.
Kupiłam ten kwiatek i interesuje mnie jak on rośnie w mieszkaniu tzn. jak go pielęgnowac ,aby ładnie rósł ,a nie był zbyt duży.
Kupiłem 22 wrześnla srebrną roślinkę „Calocephalus brownii” w małej doniczce. Czy mam ją teraz przesadzić do nieco większej doniczki z ziemią kwiatową zmieszaną ze żwirkiem i w jakiej proporcji, jak często ją podlewać i czym zasilać. Wiosną chcę ją przesadzić z doniczką do ogródka, kiedy to zrobć.
Kupiłam tą a roślinkę śliczna posadzona w ogrodzie w tamtym roku otulona słoma plus geowłóknina przeżyła i ma się super !!!
Agatko, a jakim mniej więcej rejonie Polski mieszkasz? To by była przydatna informacja dla osób, które chcą tę roślinę przezimować w ogrodzie – w jakim rejonie da radę.
Kupuję te kwiaty co roku na balkon. Pięknie się komponują z petuniami, pelargoniami, bratkami. W tym roku posadziłam w donicy z bukszpanem i pnączem o czewonych pięknych kwiatach (Sundaville).Przepiękny efekt, polecam.
Co ile trzeba go podlewać dużo czy mało wody? Kupiłam tego kwiatka i nie wiem jak go pielęgnować.
Mam ogromną prośbę – szukam informacji na temat tej rośliny czy jest trująca ale nikt nigdzie nie podaje tej informacji. Czy może ktoś z was wie cokolwiek na ten temat? chcę wstawić tą roślinę do terrarium ale boje się, że zatruje jaszczurki