Kalatea, Ostrzeszyn (Calathea makoyana)

Opis: Tropikalna, zimozielona bylina z rodziny Marantowatych (Marantaceae) o cienkich, jajowatych, jasnozielono zabarwionych liściach z ciemnozielonymi liniami rozchodzącymi się promieniście wzdłuż nerwu głównego. Od spodu liście kalatei są zabarwione na purpurowo. Liście osadzone na cienkich, smukłych ogonkach, sprawiających wrażenie jakby wyrastały wprost z ziemi. Drobne, niepozorne, koszyczkowate kwiaty pojawiają się wiosną, jednak niezwykle rzadko, gdyż w uprawie domowej ciężko roślinie zapewnić tak dobre warunki aby zakwitła. Wysokość do 60 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste, z rozproszonym światłem. Unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Najlepiej torf lub ziemia z dodatkiem 1/3 objętości torfu lub ziemi liściowej. Kalatea wymaga wysokiej wilgotności powietrza, szczególnie w okresie wydawania nowych liści. Dlatego warto regularnie zraszać liście, a doniczkę ustawić na szerokiej podstawce ze zwilżanym żwirkiem. Podlewać letnią, miękką wodą, dość często (wskazany drenaż, który zapobiegnie pozostawaniu nadmiaru wody na dnie doniczki). W okresie zimowym rzadziej. W okresie wzrostu co dwa tygodnie zasilać nawozem płynnym. Utrzymywać stałą temp. uprawy, nie niższą niż 16°C.
Rozmnażanie: Wiosną przez podział kęp. Nowe rośliny sadzimy do małych doniczek. Później co roku na wiosnę przenosimy je do odpowiednio większych doniczek.
Choroby i szkodniki: Liście żółkną i brązowieją gdy roślina ma zbyt sucho. Wówczas należy ją regularnie zraszać i ustawić na tacce z mokrym żwirkiem. Niebezpieczne może być przesuszenie gleby w okresie wzrostu i wytwarzania nowych liści. Ze szkodników najczęściej występują przędziorki.