Kaladium dwubarwne (Caladium bicolor)

Opis: Kaladium należy do rodziny obrazkowatych. Naturalnie występuje między innymi w lasach równikowych Argentyny. Wysokość rośliny wynosi około 30- 40 cm, zależnie od odmiany. W naszych warunkach jest rośliną doniczkową uprawianą w mieszkaniach, ogrodach zimowych, palmiarniach. Liście wyrastają z podziemnej bulwy. Są sercowate, długoogonkowe. Same liście są delikatne i bardzo cienkie. Wyrastają z długimi ogonkami liściowymi. Liście są dwubarwne. Mogą być zielono- białe, zielono- czerwone lub w trzech kolorach- zielonym, białym i różowym. Na liściach dostrzec możemy wyraźną nerwację. Kwiaty są małe, zbite w małą kolbę z zielonkawą pochwą otaczającą samą kolbę. Owocami są jagody o białym odcieniu. Roślina może zakwitnąć tylko w najcieplejszym, wilgotnym i jasnym pomieszczeniu. Niestety bardzo rzadko można uzyskać kwitnący okaz.
Uprawa i pielęgnacja: Kaladium dwubarwne musi stać w widnym pomieszczeniu, ale nie w bezpośrednich promieniach słonecznych bowiem liście mogłyby zostać poparzone. Musimy roślinie zapewnić dużą wilgotność powietrza, by choć trochę stworzyć jej warunki takie jakie ma w naturze. Roślina lubi wilgotne, torfowe podłoże z drenażem. Roślinę nawozimy podczas intensywnego wzrostu nawozami o zmniejszonych dawkach azotu. Jeżeli roślinę będziemy przesuszać zainicjuje to okres spoczynku i roślina przestanie rosnąć. Roślina ta dobrze rośnie w przedziale temperatury od 21 do 30 stopni. Zimą podczas spoczynku musi mieć nieco chłodniej. Bulwy rośliny sadzimy pod koniec zimy, a pod koniec sierpnia zaprzestajemy podlewać rośliny by mogły przejść w stan spoczynku. Wtedy wyciągamy bulwę z ziemi i przechowujemy ją w suchym torfie lub trocinach, przez 6 do 16 tygodni w pomieszczeniu o temperaturze 20- 26 stopni.
Rozmnażanie: Możemy rozmnażać kaladium przez podział bulwy przy zimowym sadzeniu. Możemy również wysiewać nasiona do mieszanki piasku i torfu. Wschody trwają po około 12 dniach.
Choroby i szkodniki: Cebule mogą być atakowane przez zgniliznę lub choroby grzybowe (Fusarium solani). Przy nieprawidłowej uprawie może wystąpić chloroza liści, a ze szkodników mszyce, wełnowce.

Fot. Jerzy Opioła, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.