Pachypodium (Pachypodium lamerei)

Opis: Ta ciekawa egzotyczna roślina, pochodząca z Madagaskaru, nazywana również palmą madagaskarską lub gwiazdą stepów, to sukulent. Na szczycie maczugowatego pędu, pokrytego licznymi i ostrymi kolcami wyrasta pióropusz lancetowatych, zielonych liści. Roślina w naturalnych warunkach może osiągać do 10 m wysokości. Pachypodium jest rośliną długowieczną, rośnie dosyć szybko. Po 2-3 latach osiąga 1 m wysokości. Zakwita bardzo rzadko, wówczas na szczycie łodygi pojawiają się niewielkie, białe kwiatki.
Uprawa i pielęgnacja: Pachypodium jest rośliną ciepłolubną, wymaga stanowiska słonecznego, najlepsza uprawa od strony południowej lub wschodniej. Zimą temperatura w pomieszczeniu nie może spadać poniżej 15 st.C. Roślina nie znosi przeciągów. Pachypodnium wymaga lekkiego i przepuszczalnego podłoża o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6-7,5). Roślinę należy podlewać dosyć regularnie, najlepiej do podstawki. Latem podlewamy raz na dwa tygodnie, później nie częściej jak raz w miesiącu. Ograniczanie podlewania spowoduje przejście rośliny w stan spoczynku, wówczas roślina zrzuca wszystkie liście i przestaje rosnąć. Wiosną rozpoczynamy częstsze podlewanie, a roślina wypuszcza nowe liście.
Rozmnażanie: Przez podział górnej części pędu.
Choroby i szkodniki: Zbyt obfite podlewanie powoduje żółknięcie liści i może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Pachypodium mogą atakować przędziorki, objawem żerowania przędziorków będą czerniejące liście.