Jukka (Yucca elephantipes)

Opis: Atrakcyjna roślina doniczkowa z piuropuszami zielonych liści. Pochodzi z Gwatemali i Meksyku. Rośnie na terenach półpustynnych, często wśród kaktusów. W tych naturalnych warunkach dorasta do 10 m wysokości. W naszych domach rosną jukki ozdobne, osiągające ok 1,80 m wysokości i ok 60 cm rozpiętości. Liście juki mają zielony kolor z lekkim woskowym nalotem i drobniutko pikowane brzegi. Niestety w warunkach domowych jukka nie zakwita. Jest to jednak roślina wyróżniająca się niezwykłą urodą i niewielkimi wymaganiami, bardzo popularna i lubiana.
Uprawa i pielęgnacja: Wiosną i latem jukka lubi miejsca słoneczne i ciepłe, w okresie jesieni i zimy lepiej czuje się w pomieszczeniach chłodniejszych, ale dobrze oświetlonych. jukka-yucca Wiosną i latem podlewamy umiarkowanie i zasilamy nawozami, od jesieni podlewanie ograniczamy,nadmiar wody jest najczęstszym powodem problemów w uprawie tej rośliny. Podłoże o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, dosyć żyzne,przepuszczalne.
Rozmnażanie: Przez sadzonki wierzchołkowe ukorzeniane w podłożu, można również ukorzeniać w wodzie.
Choroby i szkodniki: Jeżeli żółkną liście, to oznacza, że roślina ma za mało światła, należy usunąć pożółkłe liście i ustawić roślinę w jaśniejszym miejscu. Zbyt obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni.