Jukka filifera (Yucca filifera)

Opis: Jukki należą do rodziny agawowatych. Jukka filifera wykształca rozgałęziający się pień. W swoim naturalnym środowisku dorasta do 10-15 m wysokości, licząc przy tym do 50 rozgałęzień. Liście są zielone, szorstkie, osiągają 30-80 cm długości. Na ich krawędziach znajdują się wyraźnie odstające włókna. Kremowo-białe dzwonkowate kwiaty zebrane są w wiechy, pojawiają się na od marca do kwietnia na łodygach o długości 100-150 cm. Mrozoodporna do -15°C – przy zapewnieniu bardzo suchego stanowiska. Doskonała do uprawy doniczkowej.
Uprawa i pielęgnacja: Jesienią i zimą wymaga, by chronić jej koronę przed opadami, aby do serca nie dostała się woda. Mogłoby być dla rośliny zabójcze. Dodatkowo jukki, których pnie są rozgałęzione muszą być w miejscach tych rozgałęzień zabezpieczone przed wilgocią. Rośliny te preferują stanowiska w pełnym słońcu, glebę dobrze przepuszczalną i piaszczystą. Podlewanie umiarkowane, można przesuszać ziemię. Zimą ograniczamy nawadnianie (wystarczy raz na  miesiąc)  i przenosimy roślinę w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Jeśli chcemy wiosną wynieść jukkę filifera na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów. Mrozoodporna do ok. -15 st. C, przy zapewnieniu bardzo suchego stanowiska.
Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych lub z nasion.
Szkodniki i choroby: Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić jukkę do nowego podłoża, nie podlewać.