Jatrofa (Jatropha podagrica)

Opis: To bardzo ekscytująca roślina, która należy do rodziny wilczomleczowatych. Wszystkie części jatrofy są trujące, sok mleczny działa drażniąco na oczy. Nasiona również są trujące i należy je chować przed dziećmi. Jatrofa została odkryta prze sir Williama Jacksona Hookera, który był botanikiem w ogrodzie Kew Garden. Roślinę naturalnie rosnącą spotkamy w Nikaragui, Panamie lub Gwatemali. Pień rośliny jest gruby, przypomina kształtem butelkę. Liście są zielone, duże pięcio lub trójklapowe. Kwiaty mają szkarłatny kolor i pojawiają się przed rozwojem liści.
Uprawa i pielęgnacja: Przez cały rok może stać na słonecznym parapecie. Nie szkodzą jej promienie słoneczne i ciepło. Latem roślinę podlewamy skąpo, tak by podłoże nie wyschło. Zimą powinna stać w miejscu jasnym o temperaturze około 15 stopni. Jeżeli roślina straci liście podlewamy ją tylko raz w tygodniu. Kiedy zaczną pokazywać się pąki i zaczątki liści na pędach odpowiednio zwiększamy dawkę wody i przestawiamy jafrofę w ciepłe i widne miejsce. Jatrofę nawozimy tylko latem raz w miesiącu. Sprawdzają się nawozy dla kaktusów.
Rozmnażanie: Rozmnażamy ją tylko z dojrzałych nasion, które kiełkują w temperaturze 25 stopni. Powietrze musi być stale wilgotne. Aby dochować się dojrzałych nasion zapylenia dokonujemy pędzelkiem.
Choroby i szkodniki: Przy nie odpowiednim podlewaniu (zalewanie gleby) korzenie i zgrubiały pień może gnić.

Fot. Delince, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.