Jacaranda mimosifolia

Kategoria: Rośliny doniczkowe – Autor: Petrus – 02/10/2014

JacarandaOpis: Bardzo rzadka roślina o podobnych do paproci liściach. Jest błędnie nazywana drzewem palisandrowym, z którym nie ma nic wspólnego. Pierwotnie roślina pochodzi z Argentyny, ale obecnie występuje wszędzie tam, gdzie jest ciepły i wilgotny klimat. W naturalnym klimacie to duże drzewo. W uprawie doniczkowej pędy jacarandy są smukłe i delikatne. Roślina w naturze przepięknie kwitnie niebieskawymi, dzwonkowatymi kwiatami, którymi cała drzewo jest obsypane. W uprawie doniczkowej nie zakwita.
Uprawa i pielęgnacja: Jacaranda w uprawie mieszkaniowej może przysporzyć wiele problemów w uprawie. Jest to bowiem roślina bardzo trudna w uprawie. Potrzebuje półcienistego stanowiska, ciepłego i bardzo wilgotnego powietrza. Temperatura przez cały rok uprawy nie może spaść poniżej 16-18 stopni- szczególnie zimą. Latem możemy roślinę wynieść na zewnątrz w ciepłe, osłonięte od wiatrów miejsce. Przy podlewaniu stosujemy tylko wodę ciepłą i miękką. Roślina jest wrażliwa na wapń również w nawozach. Nawozimy co dwa tygodnie. Jeżeli po zimie roślina zrzuci większość liści nie ma powodów do paniki. Jacaranda wytworzy wkrótce nowe liście. Opadłe liście trzeba natychmiast usuwać ponieważ nieprzyjemnie pachną. Idealnym miejscem do uprawy tej przepiękniej rośliny jest okno tropikalne lub szklarnia.
Rozmnażanie: Dosyć łatwo rozmnaża się z nasion importowanych. Wysiewamy je w lutym- marcu do przepuszczalnego podłoża o temperaturze 25 stopni.
Choroby i szkodniki: Przy nadmiernym podlewaniu roślina narażona jest na zgniliznę korzeni. Zbyt suche powietrze powoduje opadanie liści.

Fot. Pawan Tikku, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons. Fotografia przedstawia dorosłą roślinę.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment