Hoja walentynkowa (Hoya kerrii)

Opis: Należy do grupy sukulentycznych hoi. Nazywana bywa hoją walentynkową ze względu na kształt jaki przybierają liście – serce. Zielone, sercowate liście wyrastają naprzeciwlegle, parami, na krótkich zielonych lub fioletowych ogonkach. Pędy są dość sztywne, zielone lub oliwkowe, dorastają do 1 m długości. Roślinę prowadzi się jako pnącze, należy jej zapewnić podpórki. Uprawiana w mieszkaniu kwitnie niezwykle rzadko, jeżeli się to uda, to najczęściej zakwita latem. Biało-fioletowe, kuliste kwiatostany, wyglądają bardzo atrakcyjnie, wydzielają jednak gęsty nektar. Nektar ten jest koloru czarnego, więc bywa że może zabrudzić wszystko co będzie miało z nim kontakt. Jest to jedna z hoi dobrych dla początkujących hodowców. „Zabicie” jej jest praktycznie niemożliwe.
Uprawa i pielęgnacja: Hoje walentynkowe lubią stanowisko słoneczne, lecz nie bezpośrednie południowe słońce, bo roślina może ulec poparzeniu. Podlewać umiarkowanie, tak by podłoże przeschło między kolejnymi podlaniami. Wilgotność powietrza średnia do dużej, gdyż są to rośliny pochodzące z obszarów tropikalnych. Podłoże powinno być przepuszczalne, ale próchniczne.
Rozmnażanie: Z uciętej sadzonki. Pędy hoi walentynkowej często wytwarzają korzenie powietrzne, co ułatwia ukorzenianie sadzonek pędowych.
Uwaga: Sprzedawane w kwiaciarniach liście nie mają szans przyjęcia się, ponieważ hoję rozmnaża się z pędu, a nie z liścia. Przed zakupem należy sprawdzić czy liść jest z fragmentem pędu lub czy sadzonka jest już ukorzeniona!
Choroby i szkodniki: Gdy powietrze jest zbyt suche roślina może tracić liście. Konieczne jest nawilżanie powietrza. Mogą pojawić się też szkodniki zaliczane do czerwców – wełnowce lub tarczniki.

Fot. © compuinfoto – Fotolia.com