Homalomena (Homalomena pendula)

Opis: Roślina należy do rodziny Araceae. Jest okazałą rośliną doniczkową i rzadko spotykaną. Homalomena dorasta przeciętnie do około 50 cm. Z daleka przypomina difenbachię. Ma duże sercowate, zielone liście, które mogą osiągać długość do 20 cm. Niektóre odmiany mają wielobarwne liście. Są błyszczące i twarde. Osadzone są na długich ogonkach liściowych, które wyrastają z podziemnej łodygi. Homalomena kwitnie niezmiernie rzadko w naszych warunkach, kwiaty możemy dostrzec tylko w naturalnym środowisku lasów deszczowych. Nie są zbyt urodziwe, wyrastają z pomiędzy liści. Jest to jasno zielona kolba z zielonkawą pochewką. Może być sadzona w dużych oknach kwiatowych, ogrodach zimowych.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina potrzebuje dużo rozproszonego światła. Nie znosi promieni słonecznych bezpośrednio padających na jej liście. Spowoduje to poparzenie liści. Nie narażajmy homalomeny na przeciągi. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna z dużą ilością próchnicy i liści. Powinna być też należycie wilgotna. W suchych pomieszczeniach roślinę musimy spryskiwać wodą by zbliżyć warunki jakie panują w jej naturalnym klimacie. Do podlewania używamy wody miękkiej, lekko kwaśnej. Przy przesadzaniu pamiętajmy o drenażu. Nawozimy co 2 tygodnie nawozem dla roślin zielonych. Jeżeli natomiast mamy odmianę dwubarwną musimy używać nawozu dla roślin kwitnących. Homalomena wrażliwa jest na spadki temperatury, przy kilku stopniach powyżej zera roślina już obumiera.
Rozmnażanie: Odmiany rozrastające się poprzez kłącza rozmnażamy przez odrosty korzeniowe, inne gatunki możemy z powodzeniem rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe.
Choroby i szkodniki: Z chorób może wystąpić chloroza, spowodowana zbyt wysokim pH gleby. Czasem mogą zaatakować nasza roślinę wełnowce lub wciornastki.

Fot. Forest & Kim Starr, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.