Hoffmania (Hoffmania refulgens)

Opis: To roślina pochodząca z rodziny marzanowatych. Jest nieco zapomniana przez swoje wymagania. Najlepiej rozwija się w oknach kwiatowych i szklarniach. Jej naturalnym środowiskiem jest Meksyk. Hoffmania osiąga wysokość 50 cm. Ma długie liście, przypominające wyglądem liście plumerii. Są mocno żyłkowane. Młode liście są z początku brązowawe, po wykształceniu całkowitym są ciemnozielone. Pod spodem zabarwione są na czerwono. Kwiaty są czerwonawe w kształcie wydłużonych dzwonków. Rzadko kwitnie w mieszkaniach.
Uprawa i pielęgnacja: Hoffmania potrzebuje jasnego miejsca, ale należy unikać bezpośrednio padających promieni słonecznych. Wystarczy jej umiarkowana temperatura otoczenia, około 20-25 stopni. Wysoka wilgotność powietrza też jest wskazana przy uprawie tej rośliny. Wymaga przepuszczalnej, żyznej ziemi stale wilgotnej. Unikamy zalewania korzeni. Latem co trzy tygodnie nawozimy hoffmanię roztworem guano. Zimą podlewamy umiarkowanie. Do podlewania używamy ciepłej i miękkiej wody, gdyż roślina nie toleruje wapnia w wodzie.
Rozmnażanie: Jeżeli zapewnimy wysoką wilgotność podłoża (około 25 stopni) i powietrza sadzonki wierzchołkowe bardzo szybko ukorzeniają się w podłożu lub wodzie.
Choroby i szkodniki: Zalewanie podłoża powoduje gnicie korzeni. Podlewanie zbyt twardą wodą powoduje chlorozę i zamieranie rośliny.

Fot. James Steakley, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.