Hipeastrum (Hippeastrum x hybridum) 'Superstar’

Opis: Hipeastrum należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Jest to roślina cebulowa z wąskimi liśćmi dorastającymi do 60 cm długości. Liście są skórzaste, błyszczące, jaśniejsze od spodu. Kwiaty są duże, mogą być pojedyncze lub pełne. Organem podziemnym jest duża cebula. Korzenie są mocne i pokryte włoskami. Łuski cebuli są brązowe. Kolorów jest dużo, mogą być białe, czerwone, wiśniowe, wielobarwne. Płatki są proste lub postrzępione. Składają się z 6 płatków.

Łodyga jest mocna, pusta w środku. Wyrasta bezpośrednio z cebuli. Kwitnienie hipeastrum 'Superstar’ wypada od połowy zimy do późnej wiosny. Pędzone rośliny mogą kwitnąć o każdej porze roku.
Uprawa i pielęgnacja: Do wzrostu potrzebują stanowiska widnego, ale nie w bezpośrednim słońcu, ponieważ liście będą przypalane przez promienie słoneczne. W czasie lata możemy wystawić je na taras lub do ogrodu unikając stawiania w gorących słonecznych miejscach. Cebule sadzimy do donic o 5 cm szerszych niż średnica cebuli na głębokość taką, że 2/3 cebuli jest umieszczone w podłożu. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne a na dnie donicy koniecznie wysypujemy keramzyt, lub żwir, aby woda mogła swobodnie odpływać. pH gleby powinno być obojętne. Rośliny po posadzeniu nie podlewamy, robimy to dopiero jak ukaże się pąk kwiatowy lub początki liści. Roślinę systematycznie nawozimy nawozem dla roślin kwitnącym. Możemy wybrać taki o przedłużonym działaniu. Przez okres wegetacyjny roślinę podlewamy i pielęgnujemy. Początek spoczynku sygnalizują żółknące najstarsze liście, roślinę podlewamy mniej, aż liście uschną. Cebule wtedy przechowujemy 4 miesiące w suchym miejscu (nie usuwamy korzeni). Roślinę ponownie sadzimy kiedy będzie lekko widać pęd wychodzący ze środka cebuli. Jeżeli posadzimy zbyt wcześnie z cebuli wyrosną nam same liście, a roślina nie zakwitnie.
Rozmnażanie: Hipeastrum 'Superstar’ rozmnażamy przez oddzielanie cebulek przybyszowych, poprzez nasiona lub łuski okrywające wnętrze cebuli.
Choroby i szkodniki: Najczęstszą chorobą jest czerwona plamistość hipeastrum lub gnicie cebuli. Ze szkodników mogą wystąpić wciornastki, wełnowce.