Grubosz widłakowaty (Crassula lycopodioides)
Opis: Synonimy – Crassula muscosa. Pochodzący z Przylądka Dobrej Nadziei, łatwy w uprawie sukulent z rodziny gruboszowatych. Pędy czworokątne, liście bardzo małe, ułożone dachówkowato. Kwiaty są biało-zielone, ledwie widoczne, wyrastają z kątów liści. Bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko jasne, również w pełnym słońcu. Grubosz widłakowaty może latem stać na balkonie czy tarasie. Zimowanie w pomieszczeniu chłodnym (8-10 st.C) i jasnym. Ziemia gliniasto-próchnicza z dodatkiem piasku i żwiru, pH – 6-7,5. Zimą ograniczamy nawadnianie.
Rozmnażanie: Przez sadzonki wierzchołkowe i pędowe.
Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak. W ciemnym pomieszczeniu o wysokiej temperaturze mogą pojawić się mszyce na pędach grubosza widłakowatego.
mam ogromną prośbę: proszę o podpowiedź, czy uda się uratować grubosza. Pędy wyrastające z ziemi uschły.Na kilku z nich pozostało trochę zielonych części. Przez kilka lat rósł „jak szalony” Po przesadzeniu zaczął marnieć. Pędy kruszyły się w rękach. Obecnie stoi w chłodnym pomieszczeniu, w stanie, który opisałam powyżej. Nie jest podlewany. BARDZO PROSZĘ o pomoc