Goethea (Goethea cauliflora)

Opis: Goethea należy do tej samej rodziny co malwa, czyli do rodziny ślazowatych. Tam gdzie rośnie naturalnie, czyli w Brazylii jest to zimozielony krzew. Roślina wytwarza kwiaty bezpośrednio na pniu. Czerwone działki kielicha otaczają czerwone pojedyncze kwiaty. Roślina dorasta w naturalnych warunkach do 4 metrów. W mieszkaniach tworzy małe krzewy. Goethea kwitnie od lata do jesieni.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina w brew pozorom nie jest bardzo trudna w uprawie. Przez cały rok wymaga temperatury powyżej 18 stopni. Potrzebuje jasnego stanowiska. Ważne jest, by roślina miała ciepłe 'nogi’, czyli donica nie może stać na zimnym betonie, kaflach. Jeżeli już musi stać na podłodze zastosujmy podkładki z korka lub maty słomiane. Goethea nie znosi suszy, dlatego systematycznie ją podlewamy. Należy również utrzymywać stale wilgotne powietrze wokół rośliny. Ten ciekawy krzew przesadzamy co dwa lata, dodając do podłoża garść gliny. W czasie wzrostu nawozimy co 7 dni nawozem dla kwiatów kwitnących. Zimą wystarczy tylko raz podlać roślinę dawką nawozu.
Rozmnażanie: Sadzonki pobieramy z wierzchołków pędów. Ukorzeniają się tylko w temperaturze powyżej 25 stopni i przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza.
Choroby i szkodniki: Przy suchym powietrzu, roślinę mogą atakować przędziorki.

Fot. Frank Vincentz, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.