Globba (Globba winitii)

Opis: To roślina należąca do rodziny imbirowatych. Globba pochodzi z Tajlandii. Roślina dorasta do 1 metra wysokości. Liście są zielone i wydłużone. Przypominają trochę liście skrzydłokwiatu. Korzenie są drobne. Tworzą się na nich małe kłącza. Kwiatostany są zwisające. Pojedyncze kwiaty mają kolor biały, żółty, czerwony.
Uprawa i pielęgnacja: Globba potrzebuje jasnego stanowiska, lecz nie w pełnym słońcu. Temperatura w pomieszczeniu nigdy nie powinna spadać poniżej 18 stopni. Globba potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza i obfitego podlewania. Od października do lutego roślina przechodzi okres spoczynku i w tym okresie cześć nadziemna zamiera. Kłącza w doniczce jednak systematycznie podlewamy, by podłoże było lekko wilgotne. W marcu roślinę przesadzamy do świeżej ziemi (darniowa lub liściowa). Globbe w tym momencie przenosimy do cieplejszego pomieszczenia i zaczynamy dopiero podlewać, gdy pojawią się pierwsze liście.
Rozmnażanie: W katach liści pojawiają się małe bulwki, które sadzimy w lutym do przepuszczalnego podłoża. Szybko wysychają dlatego należy przechowywać je w wilgotnym piasku.
Choroby i szkodniki: Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu powoduje pojawianie się przędziorków.

Fot. Michael Wolf, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.